Nový Citroën C3 – Jak se mi líbí?

29.11.2016 Veronika Petrů , 0 komentářů

Nová image a nejen to! C3 teď vypadá jako zmenšený C4 Cactus, je nepřehlédnutelná a do třídy malých aut přináší svěží vítr. Dokonce si troufnu říct, že je jednou z nejhezčích malých autokabelek na trhu!

Ačkoli se vám to možná z fotek nezdá, rozměry nové cé-trojky narostly jen lehce. Nejvíce se vytáhla do délky a to o 5 cm a je paradoxně nižší. Nabídne více místa pro nohy a ve své třídě opět vyniká i velkým kufrem, v základu pojme 300 litrů nákupů, tedy pardon, nákladu. Nabízena bude výhradně s pětidveřovou karoserií.

Novinkou jsou jsou vzduchové polštáře Airbump na dveřích známé z již zmíněného modelu C4 Cactus. Jde o nový stylistický směr a tento prvek by měl do budoucna proniknout do designu všech modelových řad Citroënu. Velmi praktické a originální, na některých modelech si to však zatím reálně představit nedovedu. To však neznamená, že to není možné. :-) Velmi atraktivně pak vypadají úzká světla. Vybírat můžete z devíti laků karoserie a hrát si můžete s barevnými kombinacemi v případě volby jiného odstínu střechy, krytů vnějších zpětných zrcátek, rámečků mlhovek nebo právě polštářů Airbump. Celkem to dělá 36 barevných kombinací.

novy-citroen-c3_autokabelky_007

Originální designové prvky najdete i uvnitř, například jakási poutka nahrazují madla dveří. Mou pozornost pak upoutaly také neotřelé rámečky výdechů klimatizace. A aby těch barviček nebylo málo, pro interiér Citroën nabízí čtyři styly provedení. Shine a Metropolitan Grey je spíše umírněnější a plný ležérních barev. Pro provedení Urban Red jsou typické červené doplňky, pro vrcholnou verzi Hype Colorado zase kvalitnější materiály a dvoubarevná kůře.

novy-citroen-c3_autokabelky_020

Středovou konzoli tvoří (dnes už asi žádné překvapení) dotykový displej multimediálního systému, přes který se nastavuje většina funkcí včetně ventilace. Kompatibilní je s aplikacemi Apple CarPlay, MirrorLink a Android Auto.
Mezi prvky příplatkové výbavy najdete i 3D navigaci, parkovací kameru, asistent rozjezdu do kopce, systém varování před auty ve slepém úhlu zrcátek či detekci únavy řidiče.

ConnectedCam

Úplnou novinkou je full HD kamera ConnectedCam (příplatek 7000 Kč) v krytu zpětného zrcátka. Ta nahrává dění před vozem a funguje jako kamera i foťák. Je vybavena GPS, vlastní pamětí a díky aplikaci ConnectedCAM umí komunikovat s vaším chytrým telefonem, takže fotky či videa můžete okamžitě sdílet na „fejsbuku“ či Twitteru. Záznamy z ní se mohou hodit i jako důkazní materiál při nehodě (kameru ovládáte vy – krátkým stisknutím fotíte, dlouhým nahráváte, ale v případě nehody se nahrávání aktivuje automaticky). Skvělé je, že na rozdíl od „domontovaných“ kamer nepřekáží ve výhledu.

Motory, ceny, verze

Pod kapotou se představí benzinový tříválec o objemu 1,2 litru ve výkonových verzích 68, 82 a 110 koní (od května 2017) a naftový čtyřválec o objemu 1,6 litru a výkonech 75 nebo 100 koní. Spolu s nejvýkonnějším benzinovým motorem přijde i verze s automatickou (nikoli robotizovanou) převodovkou. Zatím se musíme spokojit s manuálem. Výbavy jsou na výběr tři a základní cena činí 244 900 Kč, což vzhledem k dobré výbavě není špatná nabídka.

novy-citroen-c3_cenik_autokabelky

První svezení

Co se mi na nové C3 hned líbilo a co moc ne-e?

Plusy

 • originalita a design, za mě jednoznačně palec nahoru!
 • vtipně řešený, ale přitom (až na detaily viz níže) dobře ergonomicky zvládnutý interiér
 • velký rozsah výškového nastavení sedadla řidiče. Asi víte, že vysoký posaz moc nemusím, tady si najdu příjemnou pozici já i milovnice barových židlí :-)
 • komfortní podvozek
 • prostorný interiér
 • hezká grafika multimediálního systému
 • možnosti individualizace
 • nová „dimenze“ sdílení díky novince v podobě ConnectedCam
 • živý motor 1.2 PureTech/82 koní – asi ideální volba poměru cena/výkon

Mínusy

 • gumovější, ale na druhou stranu na ovládací sílu nenáročné řízení a řazení
 • malé boční vedení sedadel
 • displej multimediálního systému by mohl reagovat rychleji
 • ovládání ventilace přes displej multimediálního systému
 • vypínání systému stop&start v menu multimediálního systému, samostatné tlačítko je dle mě vhodnější

 

Nová C3 je jednoznačně auto, které nezapadne v davu. Městské autokabelky by určitě měly být zajímavé, mladistvé a veselé a přesně taková francouzská novinka je. Jen více takových originalit a individualit. Ani nevím o jakém jiném autě mohu říci, že se za jeho volantem bude dobře cítit romantička i extravagantní hvězda. První si vybere třeba „baby“ zelenou, jednu takovou jsem zrovna dnes projížděla, druhá třeba zářivě oranžovou nebo bílo-červenou.

 

Milá C3, přeji ti hodně zákaznic, věřím, že je budeš bavit!

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Líbil se vám článek? Nenechte si ho pro sebe:

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *