Jak si správně vybrat ojeté auto?

23.8.2015 Veronika Petrů , , , 2 komentáře

Máte své vysněné auto nebo jen víte, jaké jsou vaše potřeby, ale netušíte, jaký model auta by je mohl nejlépe plnit? Mám pro vás pár tipů, jak se v nabídce zorientovat i kde si nechat s výběrem poradit.

Následující rady a doporučení se určitě dají aplikovat i na situaci, kdy vybíráte auto nové. Já jsem se však zaměřila na výběr ojetého vozu a to z toho důvodu, že zde je situace vždy trochu složitější. Dobrou radu od prodejce čekat nemůžete, nabídka je omezenější, žádný výběr z katalogu a zaškrtávání příplatkových prvků, rizika jsou větší… Pokud se nechcete s výběrem trápit samy, chcete pomoc a nechcete trávit hodiny hledáním, je tu možnost využit služeb firmy Autotým, o které jsem nedávno psala zde. Odborníci Autotýmu vám pomohou vytipovat model auta na míru a následně vám jej pomohou najít v nabídce autobazarů či soukromé inzerci.

Ujasnit si své myšlenky a potřeby ale není vůbec na škodu, takže pěkně popořádku.

Do jaké z pěti kategorií byste se zařadily?

 • Vím přesně co chci! Značka, model, barva, motor, převodovka, cena, ve všem mám jasno!
 • Mám sen/představu. Líbí se vám nějaké konkrétní auto, myslíte si, že by vám mohlo vyhovovat, ale s výběrem konkrétního typu byste potřebovaly poradit?
 • Líbí se mi několik modelů, ale… Jsou auta, která byste chtěla více než jiná, ale nevíte, zda splní vaše požadavky, a nevíte, které vybrat…
 • Znám své potřeby. Přesně víte, co od auta očekáváte, jak by mělo být velké, rychlé, drahé či levné, ale konkrétní model auta se vám v představách nerýsuje.
 • Potřebuji auto! Víte, že si chcete či potřebujete koupit auto, ale nemáte ujasněno ani jak by mělo vypadat, ani přesně nevíte, co od něho kromě přepravy z bodu A do bodu B očekáváte.

Pěkně odzadu…

Patříte-li do kategorie Potřebuji auto, pravděpodobně si buď kupujete své první auto, nebo s auty moc zkušeností nemáte. Zkuste si na papír sepsat odpovědi na následující otázky:

 • Kde budu s autem převážně jezdit? Město, mimo město – okresky, dálnice…
 • Kolik lidí v něm bude se mnou pravidelně jezdit? Sama, ve dvou, celá rodina?
 • Kolik věcí, zvířat a jak velkých v něm potřebuji převážet? :-) Kolo, bernardýna, reklamní tabule do práce nebo jen kabelku?
 • Kolik kilometrů ročně asi najedu? Do 5000 km je to málo, 15 000 km je běžné, více než 25 až 30 000 km je hodně…
 • Jak dlouho si chci auto nechat? Pokud více let, vyplatí se více investovat do mladšího a méně ojetého kusu či většího auta, které vyhoví i vašim budoucím potřebám.
 • Kolik peněz chci/mohu do koupě investovat? Souvisí i s odpovědí na předchozí otázku, můžete také zvážit leasing či úvěr.
 • Kolik peněz mohu měsíčně utratit za provoz? 1000 Kč (za to ujedete v lepším případě asi 500 km a to tu není žádný „kredit“ na údržbu a servis), 3000 Kč, 5000 Kč, neřešíte?

Odpovědi na tyto otázky vás přesunou do kategorie Znám své potřeby. Dejte si je dohromady a získáte představu o konkrétním typu auta.

Příklad:

Město – sama – kabelka – 7000 km – 2 až 3 roky – 150 000 Kč – 2000 Kč  = mini- či malé auto (listová autokabelka). Např. Fiat 500, Škoda Fabia…

Město i mimo město – ve dvou i ve čtyřech – občas něco většího – 15 000 km – 5 let – 350 000 Kč – 4000 Kč  =  kompaktní MPV (v autokabelkovském třídění batoh či shopper bag). Např. Volkswagen Touran, Renault Scénic…

Dálnice – celá rodina – kupu věcí – 25 000 km – 5 let – 500 000 Kč – do 10 000 Kč  =  kombi nižší střední, lépe střední třídy (aktovka či batoh). Např. Škoda Octavia Combi, Ford Mondeo Combi…

Do města i do přírody – ve dvou – sportovní vybavení – 15 000 km – 3 roky – 400 000 Kč – 7000 Kč  =  SUV, tj. kříženec běžného auta a off-roadu (cross-body kabelka). Např. Hyundai ix35, Toyota RAV4…

 

K přestupu do skupiny Líbí se mi několik modelů, ale… už zbývá jen krůček. Jukněte na internet, googlujte a zjistěte si, jaká auta z dané třídy se vám líbí a jsou pro vás dostupná.

Brzy si budeme moci říct Mám představu. K další selekci modelů přistupujte s ohledem na své potřeby, například naftovou verzi volte v případě, kdy plánujete najet 20 000 km ročně a více. Naftová auta jsou dražší a mají vyšší servisní náklady a úspora na palivu se tak vrátí jen v případě, že hodně jezdíte. Do města a na popojíždění na krátké vzdálenosti pak jedině benzinové auto. Mimo jiné oceníte, že v zimě bude rychleji topit. Myslete na to, že do některých prvků výbavy se opravdu vyplatí investovat (a to nemluvím jen o klimatizaci, viz příspěvek Výbava, kterou (ne)chceme), přece jen člověk v autě tráví spoustu času. Dále už hodně záleží na vašem vkusu, sympatiích a třeba i předchozích zkušenostech nebo zkušenostech přátel.

Ať už si nakonec řeknete Vím přesně co chci!, ztratíte se někde v druhé či třetí skupině, nemáte čas ztrácet čas či si říkáte, že byste s výběrem potřebovaly přece jen více pomoci, můžete se obrátit na Autotým, jak už jsem psala v úvodu. Pomohou s nalezením konkrétního, vysněného auta v nepřeberné nabídce trhu s ojetinami nebo vytipují auta, která vyhoví vašim potřebám. Mohou vám ušetřit hodiny a hodiny času stráveného hledáním na internetu. K vybraným autům vám pošlou detailní charakteristiky a komentáře s upozorněním na jejich silné a slabé stránky. Navíc za vás rovnou u prodejce prověří skutečnou dostupnost inzerovaných kousků. Vyhledání tří až pěti aut, poradenství a odborný komentář k vybraným autům vyjde jen na 500 Kč nebo můžete zvolit kompletní balíček Premium, který obsahuje i další služby (ověření historie auta, testovací jízda, prohlídka v servisu, vyjednávání o slevě, nabídka financování) vedoucí až ke zdárné koupi nového (ojetého) auta. Na ceník můžete kouknout zde.

 

Přeji vám, ať nejen víte, co chcete, ale i šťastnou ruku při výběru vašeho nového plechového společníka, a budu ráda za vaše podměty, případně témata dalších příspěvků!

 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Hodinový manžel – Autotým
Jak nenaletět bazaristům? 1. díl – právní vady
Jak nenaletět bazaristům? 2. díl – Jak prověřit technické „zdraví“ vyhlédnutého vozu?

 

Líbil se vám článek? Nenechte si ho pro sebe:

2 komentáře

Martin
26.11.2017

Já bych se v dnešní době prostě bál… Kupovat ojetinu jen od známého, jinak ruce pryč a honem k autorizovanému prodejci, kupoval jsem takto Dacii Sandero od https://www.rpz.cz/dacia/ a mám s nimi velice dobré zkušenosti, mají i možnost prodeje ojetých vozidel, tam bych tomu možná věřil… ;-)

Odpovědět

Tomáš
21.5.2018

Rozhodně to, které nebude vyžadovat více služeb jako například tuto: https://www.2din.cz/tlumeni-odhlucneni-auta/

Odpovědět

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *