Jak nenaletět bazaristům? 1. díl – Právní vady

Víte, že podle průzkumů je na trhu téměř 3300 tzv. stočených aut s celkovým počtem 173 milionů „ubraných“ kilometrů? A že se na trhu s ojetými vozy objevuje nový trik, který spočívá v inzerování více vozů na jeden „nezávadný“ VIN (rodné číslo auta)? Jak se bránit?

 

Podle zjištění odborníků na ojeté vozy z firmy Autotým je v průměru jen 50 % informací, které najdete v inzerátu na ojeté auto, pravdivých. V 75 % případů pak prodejci jinak jednají a jiné informace sdělují v závislosti na tom, zda se o auto zajímá muž nebo žena. Asi nemusím říkat, že nás holky se mnohem častěji snaží utáhnout na vařené nudli, jelikož si myslí, že o autě víme maximálně to, že má na rozdíl od motorky čtyři kola, ale ani tím si nejsme jisté.

 

A nejen tyhle statistiky trochu děsí…

  • 35 % odcizených vozidel je předěláno a vráceno zpět na trh
  • 40 % vozidel má upravený stav tachometru
  • 18 % vozidel je závadových – mají negativní výsledek při fyzické prověrce odborníky
  • 20 % vozidel je omlazeno, tzn., mají zfalšovaný rok výroby

 

Kdy zbystřit pozornost

Když od prodejce uslyšíte tohle, mějte se určitě na pozoru nebo ještě lépe, berte nohy na ramena!

„Chcete, nechcete, nebo si trhněte. Na to auto mám tři další zájemce.“

„Jak jsem koupil, tak prodávám. Nic víc po mně nechtějte.“

„VIN? Když já jsem teď v autě a do zejtra to zapomenu. Ale přijeďte, mrknem na to.“

„To ani nemusíte kontrolovat. Má to perfektní servisku, papíry, nikdy žádnej problém.“

Celý slovníček podfukáře najdete zde.

 

Kdo mi pomůže, sama nic nezmůže

Pro laika není lehké zjistit, odkud vozidlo skutečně pochází, jakou má servisní historii, kolik má doopravdy najetých kilometrů, zda nebylo kradené nebo nebylo s jeho osudem jinak manipulováno. Auto není levná věc, i do jeho výběru se proto vyplatí něco investovat. Základem je prověření auta podle VIN (jak již jsem psala v úvodu, jde o „Vehicle Identification Number“ neboli jakési rodné číslo auta). Podle VIN si auto můžete nechat prověřit společností Cebia (zde). Balíček standard, který bych doporučila, protože narozdíl od toho základního obsahuje i kontrolu stavu tachometru ojetého vozu, vyjde na 499 Kč.

Vzhledem k tomu, že podvodníci přišli na to, že prověření auta podle VIN je už i pro „neználka“ celkem snadné, začali v inzerátech u „problémových“ vozů uvádět jiný VIN. Samy budete těžko procházet mraky inzerátů, abyste zjistily, zda v tomto případě jde či nejde o „sharovací“ VIN, a pokud jste z Prahy a auto je v Ostravě, těžko budete v první fázi kontrolovat faktický stav. Doporučit vám mohu službu Ověření původu, kterou nabízí firma Autotým. Odborník za vás prověří historii vozu, počet skutečně najetých kilometrů, pravost dokumentace k vozu atd. A to buď samostatně za příznivých 500 Kč nebo v balíčku za 1990 Kč, kdy získáte komplexnější službu, která obsahuje i testovací jízdu a osobní kontrolu vámi vybraného vozu odborníkem.
Zvolit také můžete rovnou variantu balíčku Premium, který obsahuje komplexní služby (vyhledání vhodného auta v inzerci a prověření jeho skutečné dostupnosti, prohlídku v servisu, vyjednávání o slevě a nabídku financování) vedoucí až ke zdárné koupi vašeho nového (ojetého) plechového mazlíka. Ceník služeb najdete zde.

 

Přeji vám, ať se vám podfukáři obloukem vyhýbají, a pokud už na nějaké narazíte, tak ať je díky své připravenosti rychle odešlete tam, kam patří! :-)

 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Hodinový manžel – Autotým
Jak si správně vybrat ojeté auto?
Jak nenaletět bazaristům? 2. díl – Jak prověřit technické „zdraví“ vyhlédnutého vozu?

Líbil se vám článek? Nenechte si ho pro sebe:

1 komentář

Štěpán
4.6.2020

Stručný a výstižný článek. Doporučuji do článku doplnit taktéž stránku na prověření VIN kódu vozidla https://vincheckfree.net/cz/kontrola-vin
Spolupracují s novou společností, která ověřuje informace o vozidlech pomocí technologie blockchain, tudíž je zajištěno, že data o vozidle nejsou pozměněná.

Odpovědět

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *