Boty (kola) dělají auto!

9.3.2016 Veronika Petrů , , 0 komentářů

Design kol má na vzhled auta zásadní vliv. I automobilky si u svých výstavních modelů pro autosalony dávají na kolech mimořádně záležet. My samozřejmě kromě vzhledu řešíme i cenu a praktičnost. Rozhodně to ale neznamená, že by naše oko muselo strádat. Jak tedy správně obout své auto?

Ta tam jsou doby, kdy všichni v zimě jezdili na nevzhledných plechových kolech, v lepším (někdy i horším) případě schovaných za „ozdobnými“ poklicemi, které se čas od času někam zakutálely. Kupovat si dnes plechová kola je stejně rozumné jako investovat třeba do pořízení DVD přehrávače. :-) Ano, stále ještě můžeme slyšet názory, že hliníková kola jsou na zimu zbytečný luxus. Na druhou stranu, co dnes v našich životech není zbytečný luxus a kolik věcí, které kupujeme, opravdu potřebujeme a neplatíme za ně jen proto, že je prostě chceme, jen proto, že se nám líbí a chceme je mít? Všimli jste si navíc, jak hezká kola dokážou dodat šmrnc i staršímu autu, a naopak obyčejná kola mohou udělat šedou myšku i z úplně nového modelu?

Podle mě je škoda půl roku jezdit s autem, jehož vzhled hyzdí „plecháče“. Zvláště když litá kola jsou praktičtější a lepší v mnoha ohledech:

  • Jsou lehčí, což znamená více komfortu, lepší jízdní vlastnosti a nepatrně nižší spotřebu.
  • Na hliníkových kolech neulpívá tolik sněhu (sníh nabalený na kole může při jízdě způsobovat vibrace do volantu, což není příjemné a navíc to způsobuje nadměrné opotřebení podvozkových dílů auta).
  • Jsou odolnější vůči mechanickému poškození.
  • Povrchová úprava moderních hliníkových kol je natolik odolná, že se nemusíte bát jejich poškození v důsledku působení agresivního posypu.
  • Vyberete-li vhodný typ a design, budou se litá kola snadno čistit a jednoduše tak udržovat hezké po celou zimu.

Bojíte-li se ceny, tak vězte, že kvalitní plechová kola dnes stojí okolo tisíce korun (budeme-li se bavit o nejběžnějších rozměrech). Lité kolo můžete koupit jen o pětistovku dráže, což už je opravdu malý rozdíl. Samozřejmě záleží na vašem vkusu a náročnosti, na trhu je nepřeberná nabídka typů, designů a provedení v různých cenových relacích.

 

Elektrony, liťáky, hlíny, alukola…

Jak se v nabídce orientovat a podle čeho vybírat?

Základem je znalost rozměru, který na své auto potřebujete. Údaj najdete ve velkém technickém průkazu. Najdete tam, jaký rozměr ráfků máte na autě standardně a jaké další rozměry výrobce povoluje použít. Obvyklá je možnost použití o „číslo“ menších či větších kol.

Technický průkaz_autokabelky

Velikost ráfků se značí v palcích (1 palec = 2,54 cm) a udává se v první řadě průměr kola (například 15 palců) a šířka (6,5 palce). Neméně důležité jsou i další údaje, ovšem zde už vám s výběrem snadno na základě informací o značce a typu auta poradí každý dobrý prodejce litých kol.

rozměr ráfků_autokabelky

A teď to nejdůležitější – design! :-) Je to stejné jako s oblečením, ne vše, co se nám líbí na ramínku, nám nakonec sluší a sedí. Stejně to mají i auta, ne každá, třeba i sebekrásnější kola se hodí na každé auto. Naštěstí kola můžete svému autu jednoduše vyzkoušet na internetu ve virtuální zkušební kabince, tedy v konfigurátoru kol.

Konfigurátor kol_autokabelky_02

Je to velmi jednoduché. Stačí zadat značku a typ auta, z galerie vybrat fotku modelu nebo vložit vlastní fotku svého plechového miláčka. Pak už si jen hrajete a zkoušíte jednotlivé designy kol. Vybíráte-li kola pro zimní provoz, doporučuji „jednodušší a hladší“ designy, méně paprsků, prolisů a ozdob znamená snazší údržbu a čištění.

 

Na e-shopech obvykle najdete kola za lepší ceny než v kamenných obchodech. Nedávno jsem narazila na dobrý e-shop aluapneu.cz s bohatou nabídkou litých kol, ale i pneumatik a příslušenství. Na jejich stránkách najdete i hezky fungující a hezky zpracovaný konfigurátor, díky kterému bude výběr nových kol snadný a zábavný. Volbou dobrého obchodu se navíc vyhnete riziku koupě nekvalitních „čínských“ kopií, tedy levných kol, jejichž použití může přinést více starostí než radostí. Spolu s novými litými koly, hlavně parkujete-li venku, mohu doporučit i pořízení bezpečnostních šroubů na kola, které kola chrání před nenechavci.

Tak co vy na to? Co si při příležitosti jarního přezouvání udělat radost, jít s automobilovou módou a pořídit svému plechovému mazlíkovi nové botičky? Můžete třeba staré „liťáky“ nechat na příští zimu a na léto pořídit nový model. Já myslím, že více rozumových argumentů už vážně netřeba. :-)

 

 Přeju šťastnou ruku při výběru a radost z krásy vaší autokabelky! :-)

Alukola_autokabelky_03

Líbil se vám článek? Nenechte si ho pro sebe:

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *