DS – Reportáž Life is fashion večer (2019)

6.11.2019 Veronika Petrů , , 0 komentářů

To blogování mě vážně baví. A je až neuvěřitelné na jaké skvělé a výjimečné akce se automobilová blogerka může podívat. Jednou takovou byl fashion networkingový večer Life is fashion, na který jsem byla pozvána značkou DS, která se k tomuto projektu připojila. Ćekáte-li, že bude řeč o nejnovějších módních trendech, tak budete trochu překvapeni.

Těžko hledat příhodnější místo pro konání takové akce, než je Institut módní tvorby. Ten v roce 2010 založila Klára Haunerová, specialistka v oboru oděvního průmyslu a marketingu. Ateliér nabízí jedinečné oděvní kurzy se zaměřením na vzdělání v módním průmyslu. Bez ohledu na předchozí zkušenosti, důraz je kladen na individualitu, přístup je individuální. Institut spolupracuje s oděvními školami v zahraničí a za devět let své existence si vybudoval skvělé jméno.

Už jste viděli post – DS a Life is fashion?

Ateliér Institutu najedete na pražské Korunní ulici a stylové prostory byly ideálním místem pro tuhle komorní fashion akci, na které se sešli módní návrháři, odborníci a milovníci módy. Tím pádem jsem byla na správném místě, do třetí skupiny skvěle zapadám.

VONA second chance

Celým večerem provázela moderátorka Žaneta Slámová a co bylo tedy na programu? Kromě představení samotného Institutu módní tvorby se zde prezentoval například zajímavý koncept VONA second chance. Eva Koželoužková a Petra Lojdová prodávají outletové kousky a vyřazené kousky z módních přehlídek od lokálních návrhářů za zlomek původní ceny. Díky jejich projektu máte šanci vlastnit originální designerský kousek za mnohem příznivější ceny. Navíc jde o myšlenku v duchu udržitelnosti a pomalé módy.

Slow Femme

A o pomalé módě a také o minimalismu byla i další přednáška týmu Slow Femme Karolíny Břinkové a Veroniky Ohrádkové. Zaujal mě podnět k zamyšlení z úvodu přednášky, srovnání ceny trička z nějakého běžného módního řetězce a kvalitního hamburgeru z bio surovin. Do hamburgeru je většina lidí ochotná investovat více. O původ potravin se stále více lidí zajímá, o původ oblečení jen menšina. Nejsem odborník na „fair trade“ ani na to, jaké materiály se na konci své životnosti v přírodě rozkládají lépe a které hůře, a celkově jsem milovníkem módních trendů, kterými nutně potřebuji oživit své outfity a nutně je musím mít. Ale stále více nacházím zalíbení v kvalitních základech šatníků, které se s těmi úlety dají kombinovat. Do těch se pak určitě vyplatí i více investovat a déle je hledat, aby to byla ta pravá láska. A vyšel vám dobrý poměr ceny a počtu nošení. Což je veličina, o které jsem slyšela poprvé, ale která mě vážně zaujala. Je fakt, že kousek za pár stovek, který jsem si vzala na sebe dvakrát, byl vlastně pěkně drahý v porovnání s tím, který stál několik tisíc, ale měla jsem ho tisíckrát. A tím směřuju k samotným stránkám Slow Femme, jejíž myšlenka a obsah byl na Life is Fashion také prezentován. Téma pomalé módy, ale i mnoho zajímavých tipů na tvorbu šatníků, osvěta ohledně materiálů, ale i třeba přírodní kosmetika. Stránky jsem si následně pročítala a mohu jen doporučit.

Když jsme u té pomalé módy, základů šatníku a uvědomělosti. Trochu problém mám v tomhle ohledu například s džínami. Jistě základ šatníků, ale změny trendů co se střihů a stylů týče mě nutí kupovat nové. Stejně tak jsem se zatím nenaučila hledat poklady v second handech, i když tam prý opravdu jsou a „upcycling“ je velký trend. Upcycling neboli nové využití starých věcí občas praktikuju jen z vlastních zdrojů. Nášivky, pruhy, zužování, rozšiřování, zkracování… Velké díky Monice z Expres Krejčovství, pro kterou není žádný můj bláznivý nápad na přešívání starého oblečení nemožný. To jen takový můj osobní tip, jak to máte vy?

Roman Humlíček – džíny na míru

Kdo by mi mohl pomoci s mým problémem s džínami? Roman Humlíček! Specializuje se totiž na výrobu džín na míru. Šije však i košile a obleky. O tajích výroby džín, ale i obleků na míru umí krásně vyprávět. Džíny jsou oblíbený kousek šatníků a podle mě džín není nikdy dost. Ale najít ty správné opravdu není lehké. Myšlenka nechat si ušít džíny na míru mě opravdu zaujala, zároveň poukaz na takové džíny může být i skvělý tip na dárek.

Originál, či padělek?

Rozdíl mezi Luis Vuiton a Puis Buiton poznáme na první pohled. Ovšem existují i opravdu kvalitní padělky luxusních kabelek a dalšího luxusního zboží. Šárka Rychtářová má mnohaleté zkušenosti s ověřováním původu luxusních kabelek a její přednáška tak byla úžasná. Léta praxe, dřiny a odříkání v Luxurybags, což je největší bazar luxusního zboží u nás, i láska ke krásným kabelkám z ni učinily osobu více než povolanou. A co se povolání týče, víte, že oficiálně není například mezi soudními znalci obor ověřování původnosti luxusního zboží? A přitom padělání může vést k soudním sporům za statisíce. Ani samotní výrobci, samotné luxusní značky se k ověřování často nestaví úplně čelem. Trh s použitým luxusním zbožím je přitom stále větší a zákazníky oblíbenější. A to i u nás, i když je stále spíše v rozpuku, což znamená, že jsou u nás ceny příznivější než v cizině. Taková luxusní kabelka může být i skvělou investicí. Víte například, že legendární kabelka Chanel flap bag stála před deseti lety okolo 50 tisíc korun. Dnes je za 120 tisíc korun a více! Rozpoznat kvalitní padělek a originál může být opravdu složité. Na certifikáty nedejte, ty se totiž dají falšovat ještě snáze než kabelky. Je to jako se servisními knížkami aut v bazaru. Výrobní štítky v kabelkách také nejsou nepřekonatelným problémem, některé značky to padělatelům ztěžují více, některé méně. Samozřejmé je, že originální luxusní kabelku s nepravidelnými či křivými švy by renomované značky do prodeje nepustili. Rozdíl může být v použitém materiálu, ale co se provedení týče, tak věřte, že leckteré ikonické kabelky mají jakési modelové roky. Jako auta. Tedy když jsem zmínka Chanel flap bag. Flap bag z roku 2010 bude malinko jiný než ten z roku 2019, bude mít jinak řešený vnitřek, větší či menší logo a podobně. Jak jsem tak z celé přednášky pochopila, hlavní je zkušenost s luxusním zbožím. Čím více vám ho projde rukami, tím snáze oddělíte zrno od plev. Pokud by vás toto téma zajímalo více, můžete si stáhnout e-book „Tajemství ověřování originality luxusního zboží„. Pokud byste se chtěly poradit se Šárkou přímo, tak její stránky jsou pre-loved.cz a objevit tam třeba můžete i svou snovou kabelku. Šárka totiž sama prodává luxusní zboží z druhé ruky na svém eshopu. Zároveň by vám mohla pomoci najít na trhu kousek, který sháníte, a samozřejmě nabízí i služby ohledně ověřování pravosti.

Body proti bolesti

Body Moody představovala studentka ČVUT Kateřina Rýdlová. Její výrobky a její projekt pomáhá ženám, které mají problém s bolestivou menstruací. Body je protkané speciálními nitěmi vedoucími teplo, díky čemuž je v oblasti podbřišku a beder cítit úleva od nepříjemné bolesti.

Sabina Rich Shoes

Sabina Rich Shoes je značka vyrábějící designovou ortopedickou obuv. Vážně stylovou, jukněte do galerie. Ocenila jsem krásné zpracování a zajímavé je, že si obuv Sabina Rich můžete nechat vyrobit na míru.

Pavel Berky

Že bych si to nejlepší nechávala na konec? Co by to bylo za fashion akci bez módní přehlídky (i když jen ze štendru). Svou novou kolekci zde osobně představil i známý česko-slovenský módní návrhář Pavel Berky. Jeho mottem je měnit módní trendy na udržitelnou módu. Také Pavel Berky šije na míru a můžete od něho mít své vysněné společenské či svatební šaty. Jeho nejnovější kolekce je však hlavně o kouscích, které můžete nosit každý den, a to po mnoho let. Jeho oblíbeným materiálem je flanel, šije z něho opravdu kreativní kousky. Na novou kolekci se můžete podívat v e-shopu na jeho stránkách pavelberky.com. Flanelové kalhoty, saka, šaty. V klasicky kostkované i jednobarevné. Opravdu by mě nenapadlo, jak kreativně se dá pracovat s flanelem. Možná je vám však Pavel Berky známý pro jinou svou specialitu. Tou jsou větrovky z padákoviny, což je materiál, který Pavel pro fashion využití doslova objevil. Mezi jeho největší výhody patří lehkost, jemnost a poddajnost, díky kterým se větrovka prý úžasně nosí a je velmi skladná, takže nezabere moc místa v tašce či kufru, a je tak ideální na cesty a výlety. Můj favorit je tahle!

 

Celá akce byla pro mě vážně zajímavá, obohacující, jiná než jakákoli, na které jsem dosud byla. Je zajímavé vidět, jakýma očima vidí svět módy mladí návrháři. Některé názory člověku mohou připadat vizionářské, jiné radikální, snílkovské či alternativní, ale je určitě dobré se zamyslet a do určité míry třeba i zrevidovat vlastní zajeté postoje…

 

Pokud se vám článek líbil, tak dejte ❤️. A sledujte Facebook a Instagram Autokabelek, ať vidíte, na čem právě pracuju a co pro vás chystám!

Odkazy: web LIFFacebook LIF, Instagram LIF, DSautomobiles

Líbil se vám článek? Nenechte si ho pro sebe:

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *