Svět žen za volantem – výsledky ankety Žena v autě.cz

26.9.2018 Veronika Petrů , , , 1 komentář

Internetový magazín Žena v autě.cz dělal anketu zaměřenou na bezpečnost za volantem. Celkem se ji zúčastnilo 631 žen. A protože my holčičí autoweby a blogy rády spolupracujeme, bylo by škoda nesdílet zajímavý obsah. A tak vám dnes servíruju něco z kuchyně Sabiny Kvášové. 😉

 

O ženách-řidičkách se říká, že jsou při řízení opatrnější, odpovědnější a mají tendenci více dodržovat dopravní předpisy. Jaká je ale skutečná realita? Věnují se ženy 100% řízení?

Multitasking za volantem

S ženami se často pojí názor, že zvládají více věcí najednou. Podle ankety je tomu tak i v případě řízení auta. Přitom je neoddiskutovatelný fakt, že všechny tyto činnosti značně snižují soustředění a výrazně prodlužují dobu reakce v případě nenadálé nehody.

Téměř polovina (45 %) dotazovaných žen přiznala, že se nevěnuje plně řízení vozu. Nejčastěji je důvodem dohled nad dětmi v autě (65 %). Péče o dítě v autě ale může být často v silničním provozu riziková. Stačí, když se řidička-maminka starostlivě otočí za dítětem na zadní sedadlo, strhne při tomto pohybu volant a může dojít k nehodě.

Mezi hlavní důvody nevěnování se řízení dále patří svačení a mlsání za volantem (53 %) a používání mobilu (34 %).

Stinné stránky chování řidiček-maminek

Jako nejvíce znepokojující se ukázaly odpovědi týkající se bezpečnosti převážených dětí. Pětina žen (21 %) se totiž přiznala k tomu, že dítě do autosedačky při jízdě na kratší vzdálenosti (do 2 km) nepoutá. „Vzhledem k anonymitě ankety jsem předpokládala, že se dotazované řidičky nebudou chtít dělat lepšími a své odpovědi nijak „vylepšovat“. Výsledky odpovědí 631 žen, kde pětina žen připustila, že dítě do autosedačky při jízdě po vesnici nebo při převážení do školky a na kroužky nepoutá, jsou pro mě nepříjemným překvapením,“ říká Sabina Kvášová, šéfredaktorka magazínu Žena v autě.cz.

Více než polovina (65 %) řidiček navíc nesprávně odpověděla na otázku, kde se v autě nachází nejbezpečnější místo pro batole. Nejčastější odpovědí bylo umístění dětské sedačky na přední sedadlo, aby na dítě řidička dobře viděla a snadno na něj dosáhla. Pro děti do 1,5 roku je však nejbezpečnější místo na zadním sedadle, a to proti směru jízdy. Svalstvo na krku kojence je velmi slabé, stále se vyvíjí. V autosedačkách upevněných po směru jízdy je zatížení při čelním nárazu 5x vyšší než při protisměrné instalaci.

Postrach silnic

Na otázku, zda se při řízení řidičky něčeho obávají, odpověděla více než polovina žen kladně. Největší obavu během řízení mají řidičky z agresivní jízdy okolních řidičů. Obávají se tzv. „pirátů silnic“. Přes 60 % žen se na silnicích setkalo s neadekvátním troubením, neslušnými gesty nebo dokonce vybrzďováním. „Pokud se každá druhá žena za volantem necítí jako účastník silničního provozu kvůli agresivní jízdě některých řidičů bezpečně, pak je otázkou, zda by neměla být přítomnost policie na českých silnicích častější a pravidla přísnější,“ uzavírá Sabina Kvášová, šéfredaktorka magazínu Žena v autě.cz.

 

A co vy? Prásknete něco na sebe? 😁 Třeba takové líčení za volantem – můj případ. 🙈💄
Těším se na vaše komentáře!

 

Pokud se vám článek líbil, tak dejte ❤️. A sledujte Facebook a Instagram Autokabelek, ať jsme ve spojení! ?

Líbil se vám článek? Nenechte si ho pro sebe:

1 komentář

Vendorinformationpages
28.9.2018

Věra Petrů Vostrá, thanks! And thanks for sharing your great posts every week!

Odpovědět

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *