Parkování v Praze na modré zóně kdykoli a kdekoli? Jak na to?

12.11.2018 Veronika Petrů , , 4 komentáře

Pokud si myslíte, že nejste-li rezidentem konkrétní městské části, znamená zaparkování na modré zóně “vraždu, smrt, zabití” neboli “odtah, botičku, pokutu”, mám pro vás radostnou novinu. Někde je to sice docela drahá sranda, ale ta možnost tu je a parkování v centru vám to může velmi ulehčit! 🚗

 

Praha sjednotila parkovací zóny do tří barev – modré, fialové a oranžové. Už neplatí, že na modré zóně nemůžete zaparkovat, pokud nejste rezident, a dokonce ani nemusíte shánět papírové stírací parkovací lístky. Stačí parkování zaplatit v parkovacích hodinách či online. Na modrých zónách jsou ceny za parkování vyšší, je tedy vhodnější a levnější zaparkovat na fialové či oranžové zóně. Ve večerních a nočních hodinách je na fialových a oranžových zónách parkování zdarma. U modrých se to liší v jednotlivých městských částech, na Praze 1 či Praze 7 se i v noci na modré platí, zdarma ale na nich můžete parkovat v Praze 5, 6 či 8. To platí také v případě placení za parkování nebo naopak parkování zdarma o víkendech.

Jak na to?

 

Nejjednodušší je využít platbu přes stránky mpla.cz nebo mobilní aplikaci “Parkování v Praze”. Dostupná je jak pro androidy, tak pro “jablíčka“.

 

V aplikaci je mapa všech parkovacích zón. Přes záložku “virtual parking meter” se dostanete přímo k výběru a platbě za parkování, vše je obdobné jako na stránkách mpla.cz. Pro platbu je důležité vědět, v jaké zóně stojíte. Číslo zóny najdete buď na příslušné dopravní značce (příklad P1-0234, znamená Prahu 1 a číselné označení zóny v určité ulici), nebo si jej můžete vyhledat v aplikaci. Musíte jí jen povolit přístup k polohovým službám. Musím říci, že je velmi přesná, doposud jsem kontrolovala čísla podle značek, abych pro vás aplikaci skutečně otestovala, a ta zatím vždy zónu lokalizovala přesně.

 

Registrační značku a platební kartu zadáte do aplikace při první platbě a ona si údaje pamatuje pro další použití. Vše si můžete nastavit už před prvním “vostrým” parkováním na modré zóně v klidu doma. Registrační značky si můžete uložit hned tři, což je praktické, pokud střídáte auta. Platit můžete klasickými platebními kartami nebo kartou CCS. Opět si můžete do aplikace uložit hned několik karet a karty si ukládáte pod vaším vlastním heslem. Funguje to tak, že aplikace si údaje o vaší kartě pamatuje a při platbě požaduje heslo, kterým platbu danou kartou potvrdíte. Samozřejmě si můžete nastavit dobu parkování (někde nejde naráz zaplatit více jak hodina) a dokonce i prolongaci.

 

Buď přímo z aplikace nebo z odkazu, který vám přijde do emailu, si můžete stáhnout doklad o zaplacení, což se vám může hodit, pokud si dáváte náklady na parkování do svého účetnictví nebo si je můžete nechat proplatit v práci. Na modrých zónách je parkovné obvykle 80 Kč/hod, na fialových a oranžových 30-40 Kč/hod. Jak už jsem psala, večery a víkendy jsou v mnoha částech zdarma, ale to vždy záleží na konkrétní oblasti.

 

 

Aplikace má malou chybu, klidně vás nechá v zóně s volným parkováním o víkendu zaplatit na tři hodiny a vy pak v potvrzení o zaplacení vidíte, že máte máte uhrazeno až do pondělí do rána. Přitom by stačilo vybrat minimální dobu jen pro zaevidování času příjezdu a vaší registrační značky. Tohle je tedy někdy potřeba hlídat, v mapě v aplikaci správné informace najdete, případně si to můžete ověřit na dopravní značce, ať neplatíte zbytečně (jako já, když jsem to poprvé zkoušela 🙈).

 

Jezdíte do centra autem, nebo se bojíte? Využijete nebo už využíváte parkování na modrých zónách?

 

Pokud se vám článek líbil, tak dejte ❤️. A sledujte Facebook a Instagram Autokabelek, ať jsme ve spojení! 

Líbil se vám článek? Nenechte si ho pro sebe:

4 komentáře

Hana Tomcová
2.6.2019

chtěla jsem se zeptat jestli se o víkendu platí v Praze parkování
Děkuji

Odpovědět

  Veronika Petrů
  3.6.2019

  Jak kde :-) V částech Prahy, kde jsou modré zóny je stání přímo na modré, rezidentské, zóně zpoplatněno i o víkendu. V místech vyhrazených pro krátkodobé stání návštěvníků, “na hodinách”, je stání v drtivé většině případů o víkendu zdarma. O víkendu obecně nebývá těžké zaparkovat zdarma.

  Odpovědět

Roman Bodnariuc
4.6.2019

Přeji hezký večer ! Jen mne trochu znepokojuje že popis je v cizím AN ?! Jde tam doufám nastavit čeština. ? Děkuji RB

Odpovědět

  Veronika Petrů
  5.6.2019

  Zdravím Vás, ano, nastavit češtinu není problém. Pracuju na svojí angličtině a tak mám telefon v angličtině. Vlastně se omlouvám, nevšimla jsem si, měla jsem ilustrační fotky udělat v češtině.

  Odpovědět

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *