Nejvíc se mi líbí barva i palubní deska a i potahy, to je super!
Crossover Lexus UX, jeden z finalistů ankety Auto mého srdce, který dorazil na evropský trh začátkem letošního roku, přinesl několik světových novinek v oblasti aerodynamiky. Jde o auto, jehož hlavní konstruktérkou je žena, a který se inspiroval i u Formule 1.
Auto Mého srdce – Dámské auto roku, které volí nejen odborná porota, ale vítěze bude mít i hlasování veřejnosti, vás řidiček. Anketa se jmenuje Dámská volenka a stále můžete hlasovat! Pokud jste ještě nehlasovali, tak napravit to můžete zde. Hlas lidu, hlas boží! Nebo tak nějak se to říká. 😜
V prvních recenzích nového Lexusu UX snad všichni novináři chválili obratnost a agilní jízdní vlastnosti modelu UX. Sama musím, díky možnosti novinku vyzkoušet v rámci testovacích jízd poroty Auto mého srdce, potvrdit, že UX je radost řídit. Mohou za to aerodynamické vychytávky, které má tento vůz jako úplně první na světě. “Chtěla jsem, aby UX přinesl výhody tradičního crossoveru, což je vyšší poloha řidiče a lepší výhled ven. Ty jsem ale záměrně zkombinovala s dynamickými jízdními schopnostmi a agilitou hatchbacku,” vysvětluje Chika Kako, hlavní konstruktérka modelu UX, s tím, že tak ctí předsevzetí Akia Toyody o tom, že každý Lexus má přinášet potěšení za volantem.
Tým, který se předtím podílel na vývoji supersportu Lexus LFA a modelové řady F, dostal za úkol vytvořit mimořádně tuhou podvozkovou platformu, což je základ prvotřídní kultivovanosti a jízdního chování. Panely karoserie vytvořili z hliníku a kompozitních materiálů kvůli úspoře hmotnosti a snížení těžiště. To však byl pouze začátek. Výsledek se totiž pyšní hned třemi světovými aerodynamickými inovacemi:
Zadní skupinová světla nového UX využívají propracovaný design, který je poutavý i mimořádně aerodynamický. Do světel jsou zabudovány lamely, které asi o 16 procent snižují změny tlaku vzduchu, a tak přispívají k vynikající stabilitě zádě při zatáčení a za jízdy v příčném větru. Markantní vzhled dodává vozu průběžná světelná linka tvořená 120 LED zdroji, která se směrem ke středu jemně zužuje a v nejtenčím bodě její tloušťka činí pouhé tři milimetry.
Lemování kolem podběhů kol u crossoverů zpravidla chrání karoserii před štěrkem odlétávajícím od pneumatik. U nového UX se Lexus rozhodl jejich funkci o něco rozšířit: “Do horní části lemování jsme začlenili stupínek, jehož úkolem je potlačovat vertikální houpání karoserie při průjezdu zatáčkami, čímž se zvyšuje stabilita a preciznost řízení,” popisuje Kako.
Aerodynamická kola o velikosti 17palců ve stříbrném metalickém odstínu mají po obou stranách paprsků speciální klapky. Toto řešení je v rámci vozů značky Lexus použito vůbec poprvé. Tvarování vychází z takzvané Gurneyho klapky, která se používá na zadním křídle závodních monopostů Formule 1 a slouží k regulaci proudění vzduchu a zvýšení přítlaku. Tato nová a pokroková konstrukce přináší sebejistější jízdu prostřednictvím stabilních brzdných schopností, vyšší účinnosti chlazení a potlačení nežádoucího víření vzduchu po stranách vozidla.
Snížení aerodynamického odporu modelu UX se následně odráží ve snížení spotřeby paliva, víření vzduchu a aerodynamického hluku. Kromě výše zmíněných inovací se konstruktéři Lexus zaměřili i na hladký povrch spodní části karoserie a aerodynamická vnější zpětná zrcátka, která se inspirovala zrcátky kupé LC.
“U Lexusu máme štěstí, že můžeme využívat jeden z největších a nejpropracovanějších aerodynamických tunelů na světě. Oblouk tohoto tunelu, který se otevřel v březnu roku 2013, měří 22 metrů na výšku a 260 metrů na délku,” říká Kako. “Jeho hlavní funkcí je zajistit stabilní proud vzduchu kolem vozidla. Když například vůz jede ustálenou rychlostí 100 km/h, odpor vzduchu představuje až 70 procent veškerých sil ovlivňujících celkové jízdní schopnosti.”
Po testech v tunelu a na okruhu byl nový UX předán týmu “jezdeckých mistrů” Lexus, kteří se věnují už jen odlaďování drobných detailů. Absolvovali tisíce kilometrů za všech jízdních podmínek a skončili až po dosažení dokonalého vyvážení vozidla na každém povrchu.