Kdy a proč přezout na zimní pneumatiky?

8.11.2019 Veronika Petrů , , 2 komentáře

Pár rad a pádných argumentů na téma, proč v zimě nejezdit na letních.

Ty řeči o tom, že zimní pneumatika v zimě (jak už z názvu vyplývá :-) funguje lépe, nejsou jen reklamní trik a snaha výrobců vytáhnout z vás peníze…

  • Chcete přece dojet bezpečně do cíle cesty a mít auto pod kontrolou, ne? „Guma“ letní pneumatiky při nízkých teplotách tuhne a riziko smyku a ztráty kontroly nad tím, kam auto i s vámi směřuje, se zvyšuje, i když jedete pomalu a opatrně. Zimní pneumatiky jsou celkově měkčí, mají zcela odlišný dezén, který je hlubší a má spoustu lamel pro lepší záběr na sněhu a ledu.

Ovladatelnot na sněhu_autokabelky

  • Nová zimní pneumatika má oproti nové letní na sněhu až trojnásobně kratší brzdnou dráhu. To může být pro představu rozdíl i v desítkách metrů! I výrazně opotřebená zimní pneumatika je pak na sněhu lepší než letní „funglovka“.

Brzdná dráha_autokabelky

  • Přezout je koneckonců i povinnost. Litera zákona praví, že zimní pneumatiky musíte na autě mít od 1. listopadu do 31. března. V zákoně je ale také podmínka, že se na silnici musí vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, popř. že se takový výskyt dá předpokládat. Tady je to tedy trochu na zvážení, i když to období je myslím stanoveno rozumně. Nejlepším vodítkem pak je venkovní teplota. Obecná poučka zní, že na zimní pneu by se mělo přezout při dlouhodobějším poklesu teplot pod 7°C.

Dopravní policista_autokabelky

  • V období od 1. listopadu do 31. března jsou zimní pneu povinné na úsecích označených značkou povinná zimní výbava.

Povinná zimní výbava_značka_autokabelky

  • Zimní pneumatiky má určitě smysl obout, i když máte čtyřkolku. Při brzdění je totiž logicky celkem jedno, jestli máte dvoukolku, čtyřkolku nebo osmikolku…

Čtyřkolka na sněhu_autokabelky

  • Pokud už za každou cenu nechcete auto dvakrát do roka přezouvat a mít dvě sady kol, raději jezděte celý rok na zimních, protože obecně platí, že je výrazně rizikovější jezdit v zimě na letních pneumatikách než v létě na zimních. Ale rovnou říkám, že ani to není dobré a ani to rozhodně nedoporučuju!

Winterreifenpflicht

Věřím, že jsem vás přesvědčila. 🙏 Tak rychle do pneuservisu, už je nejvyšší čas. ⛄️
Pokud se vám článek líbil, tak dejte ❤️. A sledujte Facebook a Instagram Autokabelek, ať vidíte, na čem právě pracuju a co pro vás chystám!

Uložit

Uložit

Líbil se vám článek? Nenechte si ho pro sebe:

2 komentáře

Hana
8.5.2018

Zdravím všechny, tak jsem zjistila, kolik lidí kolem mně jezdí s letními pneumatikami, které už mají dávno sjetý vzorek a je jim to absolutně jedno. Zrovna jsem nedávno také řešila koupi nových pneumatik. Nechtěla jsem za ně utratit nesmysl peněz, ale zároveň jsem chtěla kvalitní pneu. Kamarádka mi doporučila stránku https://www.pneuok.cz kde mi ochotně poradili jaké pneumatiky vybrat a hlavně jsem ušetřila dost peněz. Takže pokud ze sebe nechcete nechat vytahat spoustu peněz, doporučuji tyto specialisty!

Odpovědět

Andrejka86
2.4.2019

Ahoj Veru, díky za článek. Mám pocit, že v dnešní době nezodpovědných řidičů je vždy správné lidem připomínat, co je dobré udělat pro bezpečnost a co nepodceňovat, protože na silnicích jezdí blázni, nepřezouvají a pak to končí špatně. My jsme s manželem přezouvání vždy řešili…ale vždy až na poslední chvíli :). Změnilo se to v momentě, když jsme si pořídili vlastní zouvačku https://www.mojedilna.cz/zouvacky-pneumatik/. Stálo nás to dost peněz, ale časem u nás vznikl „menší pneuservis“ a kamarádi k nám z nějakého důvodu chodí radši :D

Odpovědět

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *