Jak připravit auto na léto?

7.4.2020 Veronika Petrů , 0 komentářů

Všeobecně se ví, že na zimní sezónu je dobré svoje auto připravit, ideálně ještě před tím, než teplota klesne pod nulu. Správné je však nachystat svého plechového miláčka i na léto. Kromě dobrého pocitu a vzájemné důvěry mezi vámi a vaší autokabelkou vám to může i ušetřit starosti před letní dovolenou, kdy pak mnozí řeší servis, který právě na jaře zanedbali.


Jaro nás letos pořádně zkouší. Nejsou výjimkou dny, kdy teploměr ukazuje i více než 15°C a pak se náhle vrátí mrazivé počasí… Přesto je celkem jasné, nejen při pohledu do kalendáře, že letní sezóna klepe na dveře…

Letní pneumatiky

V první řadě je třeba auto přezout na letní pneumatiky. Zimní pneumatiky jsou za určitých podmínek povinné do konce března, výměna za letní se doporučuje hned jakmile průměrná teplota vzroste nad 7°C. Zimní pneumatiky v létě zvyšují spotřebu, zhoršují ovladatelnost a jízdní vlastnosti i pohodlí jízdy. Navíc mají horší vlastnosti za deště. Zimní pneumatiky jsou vyrobené z měkčí směsi než letní, a při vyšších teplotách se proto přehřívají, což má za následek nepříjemné – a hlavně nebezpečné – prodloužení brzdné dráhy.

Klimatizace a kabinový filtr

Jaro je také ideálním obdobím pro pravidelný servis klimatizace, která následně dostane v letní sezóně pořádně zabrat (tedy věřme tomu, že bude krásné a slunečné léto ☀️). Kontrolu její správné funkčnosti, doplnění chladicího média a výměnu kabinového filtru (bývá obvykle umístěný v “krabičce” za schránkou před spolujezdcem) je samozřejmě dobré svěřit odborníkům v autoservisu. Zejména citlivější jedinci a alergici by měli kabinový filtr zanesený nejrůznějšími mikroorganismy a sporami plísní měnit každý rok! Nejenže tím zvýší účinnost klimatizace, ale hlavně zabrání možným alergickým reakcím cestujících.

Jarní servisní prohlídka

Jarní prohlídka by dále měla zahrnovat kontrolu stavu chladící a brzdové kapaliny, kontrolu brzd (těsnost brzdového vedení a hadiček) a tlumičů. Doporučujeme nechat si zkontrolovat i stav akumulátoru. Nezbytnou součástí prohlídky je i zjištění stavu, případně výměna vzduchového a kabinového filtru. Od věci nemusí být ani kontrola či výměna gumiček stěračů. Většina servisů nabízí různé balíčky jarního servisu, někde i zdarma k přezutí pneumatik či výměně oleje nebo například za symbolických 100 Kč. V servisu pak mají seznam kontrolních bodů, takže zkontrolují funkci veškerého vybavení auta, ať už toho bezpečnostního, tak komfortního. Všech těch krabiček a kabelů, které jsou někde v autě schované je tolik a přitom o nich nic nevíme. Pracují ale pro nás.

Očista

A konečně je více než žádoucí zbavit auto zimních nečistot a zbytku soli. Variantou je návštěva automyčky a zvolení programu zahrnujícího mytí podvozku a finální voskování. Také si můžete auto umýt svépomocí, i když tam je trochu problém s oplachem podvozku, případně můžete využít služeb ručního mytí od profesionálů.

 

 

Jak se chystáte na léto vy?
Pokud se vám článek líbil, tak nám klikněte „to se mi líbí“. A sledujte Facebook a Instagram Autokabelek, ať vidíte, na čem právě pracujeme a co pro vás chystáme!

Líbil se vám článek? Nenechte si ho pro sebe:

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *