Čas na nákup letních bot! Tedy chci říct čas na letní pneumatiky :-)

11.3.2020 Veronika Petrů , 9 komentářů

Jaro už se blíží. Třikrát hurá! Teploty stoupají i k 15 stupňům a stejně jako bychom my v takovém počasí trpěly ve sněhulích, trápí se i naše auto na zimních pneumatikách. Je čas začít přemýšlet o přezutí. Mám pro vás mnoho praktických rad, tipů a odkazů!

Zimní pneumatiky je povinné používat v období mezi 1. listopadem a 31. březnem. Ovšem jen za podmínky, že je na silnici led, sníh či námraza (nebo v místech označených značkou „Zimní výbava“). Někdy se může těžko odhadovat, co nás na cestách potká. Ale budeme společně doufat, že už nenasněží (nebydlíte-li na horách).
Zimní pneumatiky jsou určené pro jízdu za teplot nižších než 7 stupňů. Při vyšších teplotách se extrémně opotřebovávají, správně nefungují a vaše auto vykazuje vyšší spotřebu. Z hlediska bezpečnosti i úspory paliva je tak vhodný čas přezout na letní.

 

1. Výběr nových

Rozměr najdete ve velkém techničáku nebo na bočnici starých pneumatik (viz foto). Investice do pneumatik je investicí do bezpečnosti. Je jasné, že rozhodne obsah peněženky, ale určitě doporučuji koupit „značkové“. Dobrou zkušenost mám s pneumatikami Continental, Bridgestone či Goodyear. Mezi kvalitní značky se řadí dále například Dunlop, Pirelli, Goodyear nebo Michelin. Existují i levnější varianty a levnější značky, budiž. Rozhodně však nikdy nevolte protektorované pneumatiky („obnovené“ staré pneumatiky)! Vybírat můžete na internetu na serverech jako dobrepneu.cz. Na internetu obvykle najdete lepší ceny než v servisech. Pokud budete chtít i nové disky, jukněte na zde. Na stránkách Alcar.cz pak můžete najít propracovaný konfigurátor, ve kterém si najdete model vašeho auta a systém vám automaticky nabídne ilustrační fotku a vyhodí disky vhodné pro vaše auto. Můžete si tak rovnou udělat představu, jak ty které disky vašemu autu sluší. :-)

Rozměr pneumatik_infografika_autokabelky

2. „Oprášení“ starých

Zjistěte, v jakém jsou stavu. Pokud mají vzorek nižší než 3 milimetry, vraťte se k bodu 1, a to bez diskuze! :-)

 

3. Domácí přezouvání

Máte letní pneumatiky i s disky uschované v garáži či sklepě? V tom případě můžete poprosit vaši drahou polovičku či nějakého jiného gentlemana a přezutí zvládnout „svépomocí“. Zabere to půl hodiny až hodinu, záleží na šikovnosti. Pokud nemáte pneumatiky na discích návštěva pneuservisu vás nemine.

 

4. Pneuservis – předem se objednejte!

Do pneuservisu je určitě dobré se předem objednat, touhle dobou mají napilno a bez objednání vás buď nevezmou, nebo budete dlouho čekat. Pokud již nemáte nějaký oblíbený servis, vyhledejte si nejbližší zde. Jednoduše zadáte PSČ a vyjede vám nabídka pneuservisů ve vašem okolí. Služby pneuservisu pak nabízí i autorizované značkové servisy.

 

5. Co s sebou?

Pokud jste měly pneumatiky uskladněné doma, tak samozřejmě ty „gumy“. :-) Pokud jste je měly uskladněné v servisu, tak budete pravděpodobně potřebovat potvrzení o uskladnění, které jste na podzim dostaly. Dále koukněte, zda nemáte na kolech bezpečnostní šrouby. Používá se vždy jeden na kolo, pozná se podle divného tvaru hlavy. Ten tvar je unikátní a šroub se dá povolit pouze za použití speciálního „oříšku“. Do této pasti na zloděje kol se můžete snadno chytit samy, pokud „oříšek“ nemáte. Ideální je mít ho stále v autě u rezervy či povinné výbavy, potřeba by totiž byl, i kdybyste „píchly“. Takže ještě než vyrazíte do servisu, ujistěte se, že ho máte. Pak už jen peněženku, klíče, mobil, lesk na rty, atd. :-)

 

6. Vyvážení

Tento bod vás bude zajímat v případě, že máte z loňska odloženou celou sadu disků a letních gum (v ostatních případech servisy kola vyvažují automaticky). Pravděpodobně vám to v servisu sami nabídnou, ale kdyby náhodou ne, požádejte je, aby kola vyvážili. Nevyvážená kola se při jízdě projevují vibracemi, které se mohou přenášet až do volantu. To by ničilo auto i vaše nervy.

 

7. Kontrola geometrie

Kontrola geometrie by se obecně měla provádět jednou ročně, po zimě je na to ideální čas. Stačí projet větší díru či nešetrně najet na obrubník a geometrie kol je „rozhozená“. Menší odchylka (jak velká odchylka je, ovšem zjistíte až přeměřením) není nebezpečná, ale zbytečně dochází k rychlejšímu opotřebení pneumatik i podvozku auta.

 

8. Kolik to bude stát?

Nové letní pneumatiky: od cca 6000 Kč (lze jen těžko říci, záleží na použitém rozměru)

Přezutí: od cca 600 Kč (včetně vyvážení)

Vyvážení: cca 200 Kč (50 Kč na jedno kolo)

Geometrie: 500 až 1000 Kč

 

Hurá, jaro klepe na dveře! 👍
Pokud se vám článek líbil, tak dejte ❤️. A sledujte Facebook a Instagram Autokabelek, ať vidíte, na čem právě pracuju a co pro vás chystám!

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Líbil se vám článek? Nenechte si ho pro sebe:

9 komentářů

Hana
21.4.2017

Dobrý den, také pneumatiky měním. Mám je od https://www.pneuok.cz kde mají skvělou cenu, takže mě to nemusí tolik trápit.

Odpovědět

Týna
30.5.2017

Dobrý den, souhlasím s Hankou, já si myslím že by se mělo investovat do nových a kvalitních pneumatik. Za skvělou cenu seženete pneumatiky na https://www.pneuok.cz.

Odpovědět

Hana
28.6.2017

Dobrý den, souhlasím s Hankou, já si myslím že by se mělo investovat do nových a kvalitních pneumatik. Za skvělou cenu seženete pneumatiky na https://www.pneuok.cz.

Odpovědět

DonLabuznik
15.5.2018

Dámy o tom bych tedy polemizoval, přece jen my muži o autech víme trošku víc a každý správný chlap ví, že nejlepší je zvolit použité pneumatiky, protože za cenu levných čínských koupíte sice mírně jeté, ale kvalitní evropské pneumatiky. Koukněte kdyžtak na http://www.pneu-novak.cz/pouzite-pneu-praha-10-bazar.html , kupuji je od nich už několik let a zatím spokojenost.

Odpovědět

Michal
15.7.2018

Použité pneumatiky bych nebral ani náhodou,když si spočítám že je musím o polovinu času dříve přezout za jine a ten čas kterým nad tím ztratím..ale každého věc.Já si porovnám ceny na srovnávači cen pneumatik a tam si vklidu vyberu,kdo mi danou pneumatiku dodá nejlevněji
http://www.zupo.cz

Odpovědět

Automechanik
22.8.2018

Tak tak, na použité pneumatiky raději zapomeňte, nikdy nebudete mít jistotu, co mají za sebou. Raději zvažte nákup komplet druhé sady kol včetně alu disků. Návštěva v servisu se potom zkrátí pouze na výměnu kol, nikoliv i přendávání pneumatik. ;) viz třeba alu kola přímo od dodavatele: https://www.alukola-obchod.cz/

Odpovědět

Michal
2.2.2019

Použité pneumatiky v žádném případě https://www.pneugumy.cz/pneu-trutnov

Odpovědět

Mates
12.5.2019

Jezdím už druhé léto na Nexenech dobrá cena plus výkon https://www.pneugumy.cz/nexen-n-blue-hd-plus-205-55-r16-91v

Odpovědět

Jakub
31.5.2020

Zdravím, děkuji za článek. Co se týče letních pneumatik, koukal jsem na tyhle: https://www.pneu-kvalitne.cz/pneumatiky/letni-pneu/hankook – máte s nimi zkušenosti? Děkuji!

Odpovědět

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *