Balíte auto na dovolenou? Pozor!

10.6.2015 Veronika Petrů , 0 komentářů

Doba letních dovolených je pomalu tady! To je super zpráva a já vám rozhodně nechci kazit radost, ale myslím, že není špatné si připomenout, jak správně a hlavně bezpečně uložit do auta všechny tašky, kufry a propriety, které s sebou na dovolenou potřebujeme.

Balení jako takové vůbec ráda nemám, mnohem klidnější jsem až ve fázi, kdy už je všechno nakufrované a nataškované, už mám za sebou dilemata, co vzít a co ne, hřeje mě pocit, že se všechno do kufru vešlo. :-) Nakládání věcí do auta už je pohoda. Ovšem při této činnosti by měl člověk ve skutečnosti přemýšlet ještě intenzivněji než ve chvíli rozhodování, jestli brát nejen džínové, ale i ty nové bílé kraťasy.

Když nestačí zavazadlový prostor, kupíme věci na zadní sedadla. Další tašky, slunečník, skládací stolek, pití, tam se toho ještě vejde… Ale právě takové převážení věcí není správné a v případě nehody se vám může pěkně vymstít!

I když pospícháte, pamatujte alespoň na pár základních pravidel. Těžké předměty patří do zavazadlového prostoru, nikoli na zadní sedadla. Čím těžší věc, tím níže ji uložíme, popřípadě věci skládáme tak, aby byly co nejlépe zajištěné proti pohybu. Předměty jako nože či grilovací náčiní by měly být dobře ukryté v zavazadlech, stejně tak křehké věci jako sklo a keramika. Na zadní sedadla tak leda deku, spacák či lehkou tašku s oblečením atd.

Jak to vypadá, když dojde k nehodě „bezmyšlenkovitě“ naloženého auta, se můžete podívat ZDE. Crash test se prováděl v rychlosti pouhých 45 km/h (tedy v nižší rychlosti, než kterou se jezdí po městě!). Skleněné lahve se při nárazu roztříštily, jejich úlomky se rozlétly směrem k řidiči a jeho spolujezdci. Deštník či skládací stolek by pak mohly při nárazu jednoho z cestujících zabít. Na přední sedadlo totiž stolek zezadu narazí stejnou silou, jako by vážil půl tuny!

 Tak balte a nakládejte s rozumem! Krásnou dovolenou, bez nehod, špatného počasí i nálady! :-)

 

Mohlo by vás také zajímat:

Tak trochu jiné kufry

Zatočte s únavou za volantem

 

Líbil se vám článek? Nenechte si ho pro sebe:

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *