Jak se vyhnout slovinské dálnici a ušetřit?

13.6.2015 Veronika Petrů , 0 komentářů

Vyzkoušeli jsme objízdné trasy, které se využívají z důvodu úspory na poplatcích za slovinské dálnice při průjezdu krátkým úsekem od hranic s Rakouskem k Mariboru a Ptuji při cestě na jih Chorvatska.

Pokud byste jeli ve Slovinsku opravdu jen ten kousek mezi rakouskými a chorvatskými hranicemi, objížďka se vám určitě vyplatí. Pravda, ztratíte zhruba půl hodiny času, ale to asi není v rámci celé cesty nijak zásadní. Kromě toho i letos platí, že se dálniční známka kupuje v závislosti na výšce auta nad jeho přední nápravou – do 1,3 metru (běžná osobní auta) zaplatíte za sedmidenní kupon 15 eur. Pokud ale máte více (větší SUV, MPV, dodávky, obytné vozy…) stojí známka 40 eur!

Variant objízdných tras slovinské dálnice u Mariboru je více. Mám pro vás detailní itinerář několika doporučených tras, tedy podrobný návod na objetí dálnice z obou stran včetně dvou alternativ.

  •  Ať zvolíte jakoukoliv trasu, dodržujte ve Slovinsku rychlostní limity a pravidla, objízdné silnice jsou v sezoně v centru pozornosti slovinské policie…
  • Aktuální informace z chorvatských dálnic najdete na www.hac.hr, www.promet.si a www.dars.si pak jsou informační weby slovinských dálnic.
  • 1 euro nyní vychází na 27,50 Kč, 1 HRK pak na 3,70 Kč.

 

Jižní trasa

Nejznámější cesta přes Mureck/Trate do Ptuje. Dálnici A9 opustíte na sjezdu 222 (Vogau-Strass) a pojedete na Mureck, kde se přes hraniční most dostanete do slovinské pohraniční obce Trate. Na konci mostu (úzký, natěsno pro dva osobáky) zahnete vpravo a zamíříte vlevo do kopce. Míříte na Lenart, kterým projedete až na křižovatku typu T. Před ní tabule avizuje vpravo Maribor a po cca 50 m zahnete na světlech hned vlevo, směrem ke kostelu, kde už je značen Ptuj.
Dál pokračujete „po hlavní“, nedbáte na žádné odbočky, až do Ptuje, kde minete výrazný kostel vpravo. Zleva se připojí silnice od G. Radgona a na následujících světlech odbočíte vlevo na industriální zónu. Dojedete k obchodnímu centru Mercator a na kruháči za ním uhnete vpravo, minete OBI (vpravo) a všechny kruhové objezdy projíždíte rovně. Za tím posledním pokračujete na výrazný most přes řeku Drávu. Po projetí kruhového objezdu jedete rovně a blížíte se k dálnici. Nedáte se zmást tím, že před vámi jsou jen zelené dálniční tabule. Nadjedete dálnici a za mostem sjedete vpravo na „dálnici“, která ale končí už před tím nájezdem. Před vámi se dálnice zužuje do jednoho pruhu. Pokračujete na Záhřeb.

Severní trasa (Rakousko)

Vlevo najíždíte na dálnici, vpravo na Ptuj-vzchod. Překonáte zmíněný most a pokračujete rovně přes všechny kruháče až k obchodnímu centru Mercator, kde odbočíte vlevo a podél centra pokračujete na světelnou křižovatku ve tvaru T, kde odbočíte vpravo. Minete odbočení na Gorna Radgona a pokračujete ven z města: Lenart je vzdálen cca 20 km a Trate dalších 20 km. Silnice má různorodou kvalitu, rozbité „české“ úseky střídá kvalitní asfalt.

Vyhlídková alternativa

Dálnici opustíte již na sjezdu Gleisdorf (157 km) a po silnici č. 66 přes St. Margareten a Feldbach dojedete na přechod Bad Radkersburg/G. Radgona. Tady vás potěší pohled na hradní pevnost Riegesburg. Z G. Radgony a vede nejpřímější trasa na Lenart a dále na Ptuj a ušetříte i deset kilometrů oproti trase Graz – Mureck – Ptuj (115 km).

Komfortní alternativa

Můžete udělat i zásadnější obchvat, odbočit z A2 již v Ilzu (sjezd č. 138) na Feldbach, z hranice (Bad Radkensburg) zamířit na Ormož a chorvatský Varaždin, od něhož vede již dálnice (A4/mýto 27 HRK) do Záhřebu. Jedete po kvalitnější silnici a ušetříte i za mýto (Macelj – Záhřeb/48 HRK). Na dálnici Dalmatina na jih se navíc napojíte až za Záhřebem, takže se vyhnete objíždění hlavního města a tam pravděpodobným kolonám. A najedete menší počet kilometrů jako přes Maribor a než když objíždíte přes Mureck. Jednoduché, bezproblémové a nejspíš i rychlejší.

 

Mohlo by vás zajímat:

Reportáž: Na skok na Istrii…

Kudy na Istrii? Přehled tras

Istrie – kam vyrazit, když už vás omrzí ležet na pláži?

7 důvodů proč vyrazit na Istrii

Škoda Rapid Spaceback Monte Carlo 1.6 TDI – příjemný společník na dlouhou cestu

Náklady na cestu do Chorvatska

Balíte auto na dovolenou? Pozor!

 

Autorem je můj kamarád a kolega Tomáš Pudil, jehož specializací je autoturistika.

Líbil se vám článek? Nenechte si ho pro sebe:

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *