Objevte svůj (auto)styl – Avantgardní typ

5.8.2016 Veronika Petrů , , 2 komentáře

Na jednu stranu se auto k ezoterické a ekologické podstatě tohoto stylu nehodí. Na druhou stranu ne každá avantgarda je aktivistka a ne každá avantgarda považuje za nejpraktičtější jezdit na rodinnou dovolenou vlakem. :-)

8 stylů by TH

Úvodní post a představení osmi stylů, typů osobnosti, podle nekonvenční módní návrhářky a stylové poradkyně Táni Havlíčkové jsem vám servírovala již před časem (zde). Pro ty z vás, které tohle téma zaujalo a zkusily si třeba i stylový test, teď chystám seriál o jednotlivých typech. A dnes je na programu:

Avantgardní typ (Jin) – čarodějka a čaroděj

Ezo-eko-bio, to jsou témata tohoto výrazného stylu. Lidé, kteří patří do avantgardního stylu, jsou nejčitelnější, nebo snad lépe řečeno neskrývají sami sebe a nesnaží se v žádném případě být či vypadat jiní, než jací se ve skutečnosti cítí být. Pokud ovšem svou image nehrají a nesnaží se ze sebe dělat „avandgarďáka“ jen proto, že je to teď moderní. Je to styl, který se vymyká jakýmkoliv trendům, naopak příslušníci tohoto stylu nepohrdají ničím víc, než čímkoliv, co se nějakému módnímu diktátu jen zdálky podobá. Přitom je celý tento styl samozřejmě naprosto trendový – jen svým vlastním způsobem. Jsou to většinou výrazné osobnosti, lidé, kteří milují umění v jakékoliv formě, sami, i když nejsou umělci, tvoří keramiku, malují, batikují. Jejich byty a domy jsou plné věcí po babičce a připomínají nám selské chalupy a oni sami také někdy ve svých lněných širokých sukních a háčkovaných halenkách z bavlny vypadají tak trochu, jako by vytáhli oblečení z babiččiny truhly. Mají rádi keramické hrníčky a talíře a vše, čím se obklopují, má nádech nostalgické minulosti. Jejich styl je stylem individualit, které naprosto halasně křičí celému okolí – to jsem já v celé své odlišnosti. Ženy i muži v tomto stylu se velmi často nechávají inspirovat historickými styly jako například Egyptem a starým Řeckem a Římem nebo nosí styl aztéckých, mexických či peruánských domorodců nebo, jak jsem již zmínila, oděv selského stylu. Více zajímavých informací najdete zde.

Auto pro „čarodějku“

Elektromobily, hybridy, auta s alternativními pohony. Ano, tenhle výběr se přímo nabízí. Na rozdíl od extravagantního stylu neboli hvězd, které si podobná auta kupují hlavně proto, že je to trend, a potřebují, aby takové auto jako ekologické vypadalo, avantgardy potřebují, aby takové auto ekologické skutečně bylo. Avantgardy nebudou přemýšlet o výkonu nebo jízdních vlastnostech auta, ale o tom, z jakého zdroje je elektrická energie, kterou do auta „tankují“. Bude je zajímat ekologická stopa způsobená dopravou hybridního auta z Japonska do Evropy a další ekologické otázky. Nejznámějším hybridním autem je Toyota Prius, konkuruje jí Honda Insight. Z elektromobilů budu jmenovat například Peugeot iOn nebo Citroën C-Zero nebo Nissan Leaf. Nebo co byste řekli například na Teslu Model S? Variantou jsou i auta s pohonem na LPG či CNG, kterých je dnes celkem velký výběr.
Avantgardám může být dobře i v autě, díky kterému se mohou dostat i na chalupu někde v horách či lesích. Žádné „plastové“ SUV, ale skutečný teréňák jako Land Rover Defender, Jeep Wrangler, Nissan Patrol, Dacia Duster a další. Jejich tématem pak obecně nejsou auta nová, ale ojetá. Čarodějky mají rády starší věci s příběhem a patinou. Bát se tak nemusíte ani starého Volkswagenu Brouk nebo „hippies“ Volkswagenu Bus.
Značkami avantgardního stylu může být Volvo díky hojnému využívání přírodních materiálů, Jeep a Land Rover pro své schopnosti jezdit i mimo asfalt, Honda, Toyota či Lexus díky svým vizím alternativních pohonů budoucnosti nebo Renault či Citroën díky svému avantgardnímu designu. Pro zajímavost, avantgardní jsou země jako Thajsko, Indonésie, Mexiko, Peru, Egypt a podobně. Ovšem tyto země automobilovou tradici (jak symbolické pro avantgardní styl) nemají.
Barvu svého auta volte přírodní, to znamená například hnědou, jedově zelenou, bordó či „zrzavou„. Slušet a sedět vám nebudou auta s metalickým či perleťovým lakem nebo v „umělých“, příliš zářivých barvách.

 Tak co, milé avantgardy, našly jste si auto, které můžete mít rády?

 

Zdroj: Blog Táňi Havlíčkové, Móda a duše.cz, Fashion for success

 

Objevte svůj (auto)styl!
Objevte svůj (auto)styl – Sportovní typ
Objevte svůj (auto)styl – Romantický typ
Objevte svůj (auto)styl – Ležérní typ
Objevte svůj (auto)styl – Elegantní typ
Objevte svůj (auto)styl – Okázalý typ
Objevte svůj (auto)styl – Nekonvenční typ
Objevte svůj (auto)styl – Extravagantní typ

Líbil se vám článek? Nenechte si ho pro sebe:

2 komentáře

Jozef
26.10.2017

Dobrý článek a moc pěkné fotky, osobně jsem svůj styl asi ještě neobjevil, ale už by bylo na čase :-D Právě teď řeším, že v blízké době budu muset koupit nový automobil, ale pořád si nejsem jistý, který vybrat.. A jelikož máme dnes takový výběr je to pro mě opravdu těžké, ale zamlouvá se mi jak cenou tak výbavou nový Duster od http://www.rpz.cz/dacia/ případně Sandero, máte tu s těmito auty někdo zkušenost? :-)

Odpovědět

    Věra Petrů Vostrá
    27.10.2017

    Testovala jsem obě auta, osobně mám raději Dacii Duster, přijde mi zajímavější a svým způsobem i hezčí a mám na ni spoustu skvělých referencí co se její odolnosti a spolehlivosti týče. Ale určitě ji to chce vyzkoušet, není to takové „učesané“ SUV jako modely jiných značek. O to schopnější je ale třeba v terénu. Samozřejmě záleží na tom, co od auta očekáváte, kam nejčastěji jezdíte, jak auto využíváte atd.. Přeji šťastnou ruku při výběru!

    Odpovědět

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *