Automobilové třídy a jejich dress code

8.12.2014 Veronika Petrů 1 komentář

Nižší a vyšší střední, luxusní, sportovní, terénní, MPV, no kdo se v tom má vyznat? Tady na Kabelkách klasické automobilové třídy příliš neřešíme, přesto se vám pokusím přiblížit jejich dress code.

V recenzích máme auta rozdělená stejně jako kabelky podle typu použití, na které se hodí. I v tomto případě jde o to, že žádná kabelka ani žádný outfit a stejně tak ani žádné auto nejsou dobré ke každé příležitosti a nehodí se ke všemu (tedy až na černou listovou kabelku, tou nikdy nic nezkazíte).

V Evropě obecně užívané dělení aut do tříd nemá žádná závazná pravidla. Dalo by se říci, že pravidla dress codu jsou vlastně určená exaktněji. Ovšem je až neuvěřitelné, jak si je automobilová a „lidská“ móda blízká…

White Tie neboli Ultra Formal

Frak, dlouhá večerní róba. Tak tento dress code ctí luxusní auta jako je Rolls-Royce, Bentley či Maybach.

 Black Tie neboli Formal

Smoking, dlouhá večerní toaleta. Právě na tuto příležitost by se skvěle hodila auta vyšší třídy. Typickými zástupci jsou Mercedes-Benz třídy S, BMW řady 7 nebo Audi A8.

 Creative Black Tie

Formální oděv je nutností, ovšem zakomponování módních trendů ve večerním oblečení je povoleno, nebo je dokonce žádoucí. Podobné je to v konzervativní, ale i inovativní vyšší střední třídě. Prim zde opět hrají německé značky jako Audi, BMW a Mercedes se svými modely A6, řadou 5 a třídou E. Patří sem například i Lexus GS a pár dalších vyvolených.

Business neboli Informal

Formální s neformálními prvky, profesionálně a seriózně vypadající outfit. Právě taková jsou auta střední třídy, která jsou také někdy nazývána manažerskými vozy. Vzpomenu teď například Škodu Superb, Volkswagen Passat, Peugeot 508, Ford Mondeo nebo Opel Insignia.

 Coctail

Koktejlové šaty jsou v tomto případě jasnou volbou (pánové mohou zvolit jednoduchý oblek). Elegance, kvalitní materiál a pečlivě zvolené doplňky jsou samozřejmostí. Stejně jako jsou koktejlky skvělou volbou na více příležitostí, jsou i auta nižší střední třídy univerzálnější, co se jejich využití týče. Nejsou tak velká, aby se s nimi nejezdilo dobře po městě, přitom to už nejsou jen takové nákupní tašky, jako malá auta, a umí být i reprezentativní. Škoda Octavia, Volkswagen Golf, Toyota Corolla/Auris, Alfa Romeo Giulietta, Peugeot 308… Zde by mohl být výčet opravdu dlouhý.

Smart Casual

Neformální, módní outfit. K tomuto stylu oblékání bych asi připodobnila mini a malá auta. Výrobci si na jejich vzhledu dávají čím dál více záležet, protože vzhled prodává (o tom tady ale nemusím vyprávět). Jistě znáte Škodu Fabia, Renault Clio, Citroën C3 nebo třeba Mini Cooper či Fiat 500.

Dressy Casual

Nedbalá elegance, ovšem záleží na tom, zda jde o denní či večerní událost. Rozhodně to však neznamená džíny a vytahané tričko! Právě takto rozmanité a přitom na styl hledící jsou sportovní vozy. Kupé, kabriolety, ale i tzv. hot-hatche či jiné sportovní verze běžných aut. Jména jako Porsche, Ferrari, Maserati či Jaguar ještě doplním například o Mazdu MX-5, Nissan 370Z, Peugeot RCZ nebo Alfu Romeo 4C. Už na tomto výčtu je vidět, jak je tato kategorie rozmanitá a pestrá.

Casual

Ne, neznamená to sportovně elegantní, za tento výraz by vás stylisté zatratili. S překladem z angličtiny se v tomto případě občas trápíme, tento styl by se však asi nejlépe dal popsat jako ležérní, neboli outfit pro volný čas. Zařadím sem auta třídy SUV (obecně se tato kategorie jmenuje terénní auta, vozy SUV neboli Sport Utitility Vehicle, jsou jejich napodobeninami – vypadají muskulaturně, ale lépe je jim na běžné silnici). Známá je Toyota RAV4, Škoda Yeti, Volkswagen Tiguan, líbit by se vám mohla Mazda CX-3. Z těch dražších jsou klasickými zástupci BMX X5, Mercedes třídy M nebo Porsche Cayenne.

Streetwear

„Streetový“ styl může být kreativní, je velmi variabilní a mnohé z nás na tento druh oblékání nedají dopustit. V praxi je to ale obvykle styl, kde se styl příliš neřeší. Jde hlavně o pohodlí a praktičnost, džíny, mikina a tenisky to jistí. Podobný důraz na komfort a praktičnost dávají auta kategorie MPV (Multi-Purpose Vehicle), jinak také nazývané velkoprostorové vozy. Není divu, že tato auta na pomezí malých dodávek a osobních vozů představují vynikající volbu pro početné rodiny. Třeba i vy máte Renault Scénic, Opel Zafira, Fiat Freemont nebo Ford Galaxy doma.

Líbil se vám článek? Nenechte si ho pro sebe:

1 komentář

Papashop
17.9.2015

Krásné kožené kabelky najdete také na eshopu

http://www.papashop.cz/italske-kozene-tasky-a-kabelky

Odpovědět

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *