Istrie – kam vyrazit, když už vás omrzí ležet na pláži?

13.6.2015 Veronika Petrů , 0 komentářů

Já osobně klidně týden či dva na lehátku vydržím. Ale jelikož ne každý je takový vytrvalostní „koupák“, zmapovali jsme pro vás v průběhu naší reportáže i místa, atrakce a zážiky jiného charakteru.

 

Jestliže jih Chorvatska stále sází hlavně na moře, na Istrii přidali k mořskému magnetu ještě další důvody, proč vyrazit právě sem. Na prvním místě je to gastronomie, na síle nabývá agroturistika, hodně návštěvníků odlákají od moře také památky a historická středověká městečka, jeskyně, říčky ztrácející se v podzemí, sport či adrenalinové zážitky (horolezectví, paragliding).

Lanýže, víno, olivový olej

Celosvětově nejvíc proslavily Istrii bílé lanýže. Mimochodem, kromě jejich ochutnávky v různých pokrmech a nápojích (i olejích a medu) se můžete vydat je hledat. Mezi turistické atrakce patří totiž demonstrace hledání lanýžů od profesionálního hledače „vybaveného“ dvěma psi. Jejich obdobím je podzim a centrem oblast Motovunu.

Istrií vedou nyní také dvě gastronomické stezky: Stezka olivového oleje a Vinná stezka. Téma je jasné: propojení producentů olivového oleje a vína, ochutnávky, prodej přímo u výrobce. Co udělá s člověkem taková olivová stezka a několik ochutnávek olivového oleje na lačno si představit nedovedu, méně zastávek v takovém případě je možná lépe, ale jedna dvě představují zajímavou zkušenost a doporučuji.

V parném chorvatském létě bude bude jistá obezřetnost třeba i při degustaci vína. Malvazija a jiné tradiční i nové druhy vín místní vinaři dnes připravují na vysoké úrovni a kdo ochutná, ten bude ohrnovat nos nad chutí stáčených vín ve vinotékách. A také nad cenou.

Gastronomie

Základem v istrijské gastronomii je orientace na místní produkty. V pobřežních restauracích lákají turisty zejména na čerstvé ryby. Ty můžete levněji pořídít v obchodech a pokud budete bydlet někde v soukromí či rodinném penzionu, tak máte ideální suroviny na gril. Prodejny nejsou jen na pobřeží, ceny pro chorvatské zákazníky se pohybují mezi 40 a 100 kunami za kilo (podle druhu). V restauraci zaplatíte za porci i 280 kun.

Agroturistika

Jaké „agro“ najdete na istrijském venkově? Dnes už stovky venkovských usedlostí, apartmánů i farem s tisíci lůžky. Kromě chovu autochtonního (druh, který se přirozeně vyskytuje v daném místě, jsem si to vygooglovala :-) dobytka a výroby sýrů patří mezi místní speciality již zmíněné víno a olivový olej. Na jídelních lístcích jsou typická místní jídla připravovaná ze zdejších surovin. Venkovský pobyt je spojen s výlety na kolech, s jízdou na koních, plavbou po řekách, ale můžete si i zkusit práci na farmě. Vnitrozemské farmy staví i tenisové kurty, bazény nebo třeba dětská hřiště, zajišťují výlety k moři včetně dopravy na malé pláže přístupné jen od moře. Agroturistika prodlužuje turistickou sezonu, a pokud přijedete na podzim, můžete se těšit také „dočesné“ navazující na sklizeň.

Historická města

Vnitrozemí, to není jen gastronomie. Najdete tu historická městečka, jejichž půvab spočívá v zachovalosti původní dispozice. Hum, Grožjan, Buje na severu poloostrova, Bale a Vodnjan na jihu, Pazin a Buzet v centru ostrova. A samozřejmě perla mezi nimi: Motovun. Navštívíte jedno a budete chtít vidět i další.

Krásy přírody

Rozsáhlé lesy a krajina kolem Motovunu působící zejména na jaře skoro středoevropsky. Zdejší krajina je krasového původu, takže roste i počet zpřístupněných jeskyní. Jedna atrakce přitahuje další: například u jeskyně Baredine vzniklo muzeum traktorů, vedle další jeskyně Mramornica jsme navštívili agrofarmu Sterlo.

Zpět k pobřeží vás přivede výlet na ostrovy Brijuni, tedy do národního parku Brijuni. Ostrovy v minulém století proslavilo, že si je jako letní sídlo vybral prezident Tito, ovšem do moderní historie souostroví vyhledávaného již Římany se nejvíce zapsal generální ředitel Vítkovických železáren Paul Kupelwieser, který po odchodu z firmy koupil největší z ostrovů a vybudoval zde moderní lázeňské středisko. Dnes je tu zoosafari, golfové hřiště, podívat se můžete na luxusní americké limuzíny darované Titovi i prohlédnout antické památky. Hotely jsou tu dražší, výlet lodí z Fažany přijde na osobu od 30 kun.

 

Mohlo by vás zajímat:

Reportáž: Na skok na Istrii…

Kudy na Istrii? Přehled tras

Jak se vyhnout slovinské dálnici a ušetřit?

7 důvodů proč vyrazit na Istrii

Škoda Rapid Spaceback Monte Carlo 1.6 TDI – příjemný společník na dlouhou cestu

Náklady na cestu do Chorvatska

Balíte auto na dovolenou? Pozor!

 

Autorem je můj kamarád a kolega Tomáš Pudil, jehož specializací je autoturistika.

Líbil se vám článek? Nenechte si ho pro sebe:

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *