Bavorský les – Proč vyrazit právě sem?

20.5.2016 Veronika Petrů , 1 komentář

Plánujete dovolenou na Šumavě? Co takhle kouknout se o kousek jižněji? Bavorský les není jen „obyčejný“ les, nebudete litovat! :-)

 

Bavorsko je největší spolkovou zemí, kam se jezdí za starobylými městy, obchodem, nákupy, za kulturou, kulinářskými zážitky a čím dál tím častěji i krásami zdejší přírody. Na jeho území (přes 70 000 km2) najdete tři národní (Bayrischer Wald, Berchtesgaden, Franken Schweiz), tři přírodní parky (Almühltal, Frankenwald, Oberpfalzer Wald) a řadu dalších chráněných území a rezervací. Z blízkého Bavorského lesa, který společně se Šumavou představuje největší chráněné přírodní území ve střední Evropě, jsem vybrala pět lákadel, které budou bavit cenou rodinu!

 

1. Turistika i cyklistika

Velký Javor, nejvyšší hora Bavorského lesa/Šumavy, v zimě přitahuje největším lyžařským areálem v česko-německo-rakouské oblasti a mnoha kilometry běžkařských stop včetně stadionu pro běžkaře, v létě je však nabídka také rozmanitá. Lákají hlavně lesy protkané dobře značenými pěšími a cyklistickými stezkami. Počítejte s tím, že pokud budete chtít parkovat například v horní partii poblíž areálu Arber do Silberbergu, najdete tam i u lesa parkovací automaty jako ve městech. Mezi nejnavštěvovanější místa patří idylické Velké Javorové jezero, které je jedno z osmi ledovcových ve zdejších pohořích.

 

2. Ozdravné „fárání“ nebo bazén s krásným výhledem

Na Silberbergu si možná už leckdo v zimě vyzkoušel sjezdovky, permanentka za 16 euro není drahá. Zdejší lanovka vozí hosty nahoru také v létě, ale cestuje se zde rovněž do nitra země do dolů. Chodby někdejších dolů slouží nyní k léčení bronchitidy a astmatických chorob, ale do dolů se „fárá“ nejen kvůli zdraví. Kratší túra přijde dospělé na 7,30 euro, dvouhodinová stojí 16 eur. Doporučeny pro delší trasu jsou dobré boty, baterka a rovněž nepromokavá bunda nebo pláštěnka. Na vrchol Silberbergu se jezdí za panoramatickým výhledem a také kvůli dlouhému sjezdu bobovou dráhou. Pro děti tu mají dětskou horolezeckou školku, zážitkové hřiště nebo tubingovou dráhu (i pro dospělé). Pokud vás představa výletu do dolů v pláštěnce neláká, doporučuji aquapark s velkým letním bazénem, skluzavkou a panoramatickým výhledem do kraje.

 

3. Umělecké i wellness zážitky

Bodenmais je považován za turistické centrum příhraniční oblasti Bavorského lesa. Už z kraje sezony – v květnu – tu je hodně rušno. Kavárničky, hotely, obchody, restaurace, široká nabídka zábav a aktivit. Pro ubytované návštěvníky v partnerských hotelích mají zdarma program VitalPlus (masáže, cvičení, tanec). To zní lákavě, nemyslíte? Vaší pozornosti by pak neměla uniknout „glasshütte“. Skleněné artefakty podél hlavní třídy totiž hned při příjezdu připomínají, že tohle město návštěvníků nabízí i umělecké zážitky ve zdejších sklárnách (Joska, Austen). Slavnější je ta první, její poháry zvedá nad hlavu hodně sportovců (např. sjezdařka Vonnová). Kromě obchodu tu Joska Kristall má restauraci, kavárnu a pivnici a dětský zážitkový park. Samozřejmostí je možnost vyfouknout si vlastní dílo. Skleněnou krásu potkáte ale na více místech Bavorského lesa – vede tudy 99 km dlouhá Sklářská cesta, pěšky na šest dní kolem sklářských chalup a tradičních skláren.

 

4. Korunami stromů

Evropu doslova zaplavují Stezky korunami stromů. V Bavorském lese jsou hned dvě, Baumwipfelpfad (1300 m, výška 8 až 25 m) a Waldwipfelweg, kterou jsme navštívili. Tu najdete u obce Sankt Englmar nad městečkem Viechtach. V tom byste rozhodně neměli minout dům Nostalgie, který připomíná naše „retromuzea“, ovšem s tím rozdílem, že výstava skla, porcelánu, nábytku, zahradního vybavení a hraček je tu i prodejní. Samotná lesní stezka (rodina 20 €, dospělý 7,50 €, děti 5,00 €) je tradičním rájem pro rodiny s dětmi. Hned při příchodu zaujme dům postavený na střechu (Haus am Kopf) a následně výhled na jih z plošiny na vysokých kovových sloupech 30 m nad zemí, takže za dobré viditelnosti jsou na dohled i Alpy. Na rozdíl třeba od lipenské stezky se tady z lávek ve výši korun stromů vrátíte do lesa na úroveň kořenů. Velký zájem nejen dětí vzbuzují vycpaní ptáci, kteří umí „přehrát“ jejich zpěvný hlas. Gastronomickou specialitou stezky Waldwipfelweg je smažený řízek, podávaný s hranolky nebo knedlíkem a politý houbovou omáčkou. Zní to zvláštně, ale experimentovat je o dovolené potřeba. Přes údolí jsou další atrakce pro rodiny – zábavní park s mnoha atrakcemi a dlouho bobovou dráhou. Do parku je vstup volný, za bobovou dráhu se platí.  V městečku Sankt Englmar najdete i kreativní muzeum Xperium.

 

5. Trojbarevná řeka a módní dům Garhammer

Bavorský les se táhne vlastně od Pasova až po Cham. Podívat se můžete na soutok řek tří barev (Dunaj/modravý, Inn/šedozelený, Ilz/černý). Na řeky a staré město Pasov je nejpůsobivější pohled od hradu Veste Oberhaus, kam se dá dojet velkou oklikou nebo vyjít krátkou cestou po schodech od mostu vedoucího z centra města. Historické město je nabité barokními památkami, z nichž nejvýznamnější je dóm sv. Štěpána, v jehož útrobách jsou největší dlouhodobě funkční varhany na světě. V Pasově můžete také obdivovat největší sbírku českého skla. Kolekce ve Sklářském muzeu má v pěti patrech cca 30 000 exponátů z let 1650 až 1950. V nedalekém Waldkirchenu je pak vyhlášený módní dům Garhammer, kde lze výhodně nakoupit oblečení a doplňky světových značek.

 

Realizaci celého projektu, s jehož výstupy se můžete kromě mého blogu setkat i na www.autoblogger.czwww.classicblog.cz a www.automotofin.cz,  podpořil Volkswagen a Německá centrála cestovního ruchu

 

MOHLO BY VÁS JEŠTĚ ZAJÍMAT:

Recenze Volkswagen Touran 2.0 TDI DSG6

Autostadt: zážitek pro milovnice historie

Deset důvodů proč si vyrazit na autovýlet do Německa

AUTOBLOGGER: Tři rovinaté německé oblasti ideální pro cyklovýlety

AUTOBLOGGER: 5 cílů na Německo-Německé hranici. Kde to vůbec je?

 

Líbil se vám článek? Nenechte si ho pro sebe:

1 komentář

DonaLabuznikova
28.3.2021

My jsme minulé léto narazili na https://jacestovatel.cz/media/stezka-korunami-stromu-bavorsko na zmínku o stece stromů v Bavorsku a taky nás to nakonec zlákalo. Nějak jsme tušili, že to omezení s koronou bude pokračovat i v následujícím roce, takže jsme si poslední příležitost na výlet do zahraničí nenechali jen tak ujít a bylo to príma ! :)

Odpovědět

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *