Deset pravidel pro cestování autem s dětmi

6.9.2019 Veronika Petrů , 0 komentářů

Dvě třetiny dětí nejsou v autech „přepravovány“ správně, ani bezpečně. Toliko zjištění britské organizace Child Seat Safety, která se zabývá bezpečností dětí v silničním provozu. Nejedná se prý pouze o nepoužívání povinných dětských sedaček, ale i o další chyby, které mohou mít vážné následky v případě nehody.

 

Uvedená studie například zdůrazňuje, že ve většině případů je používán nevhodný zádržný systém nebo děti nejsou správně připoutány. Podle španělského ministerstva dopravy může správné používání zádržných systémů snížit riziko smrtelných následků nehod o 75 % a poranění o 90 %. Vše, co je zapotřebí udělat, je dodržovat několik základních pravidel:

 

  1. Používejte homologovanou dětskou sedačku v souladu s hmotností a výškou dítěte: Samotný věk není určujícím faktorem pro nalezení vhodného druhu dětské sedačky. Rozhodující je hmotnost a tělesná výška dítěte.

 

  1. Vždy na zadních sedadlech: Zadní sedadla jsou zdaleka nejbezpečnějším místem pro cestování. Proto by na nich měly být přepravovány děti. Přestože bývá i sedadlo spolujezdce vpředu vybaveno dětským zádržným systémem, doporučuje se toto místo používat pouze ve výjimečných případech, například pokud jsou zadní sedadla již obsazena jinými dětmi. V tomto případě musí být deaktivován airbag.

 

  1. Připevněte dětskou sedačku správně: Je důležité, abyste si správně přečetli návod k připevnění dětské sedačky. Před každou jízdou zkontrolujte, že je sedačka správně připevněna. Nejsnadnější a nejkomfortnější metodou je Isofix. Pokud připevnění dětské sedačky vyžaduje použití bezpečnostního pásu ujistěte se, že bezpečnostní pás prochází správně všemi místy podle pokynů výrobce.

 

  1. Utáhněte popruhy na dětské sedačce: Popruhy bývají často velmi uvolněné, aby děti měly větší volnost pohybu. To však může mít vážné následky v případě kolize. Bezpečnostní popruhy by měly být napnuté a měly by těsně přiléhat k tělu. Můžete to vyzkoušet tlakem na popruh. Pokud se prohne, trochu jej přitáhněte.

 

  1. Přepravujte děti zády ke směru jízdy co nejdéle: Krk dítěte neunese v případě čelní kolize hmotnost hlavy, která po nárazu pokračuje v pohybu vpřed. Dětské sedačky skupin 0 a 0+ jsou proto konstruovány výhradně pro umístění zády ke směru jízdy. Minimálně do věku 15 měsíců musí být děti přepravovány v dětských sedačkách situovaných zády ke směru jízdy. Norma EHK R129 doporučuje tuto polohu i pro děti s tělesnou výškou až 105 cm.

 

  1. Nečiňte žádné výjimky ani při krátkých jízdách: Riskantní chování bývá nejčastější při pravidelných jízdách, například z domova do školy. Podle španělského královského autoklubu 37 % řidičů přiznává, že někdy přepravují děti bez dětské sedačky. Nemálo řidičů také dovoluje starším dětem, aby se připoutávaly samy bez následné kontroly, zda tak učinily správně.

 

  1. Žádné svršky, ani batohy: Při jízdách, trvajících jen několik minut, bývá mnoho dětí usazeno do sedaček v bundě či dokonce s batohem. Bezpečnostní pás pak nemůže těsně přiléhat k tělu dítěte. Batoh dokonce může zabránit správné funkci bezpečnostního zádržného systému. Přestože se jedná o jízdu na krátkou vzdálenost nikdy byste neměli zapomínat, že bezpečnost je prioritou od okamžiku, kdy se rozjedete.

 

  1. Všechny věci uložte do zavazadlového prostoru: Zavazadla a předměty na sedadlech nebo horizontální odkládací ploše za zadními sedadly se mohou v případě náhlého brzdění nebo kolize proměnit v projektily…

 

  1. Jděte příkladem: Důsledný soulad mezi slovy a činy je zásadní jak při výchově, tak i v oblasti bezpečnosti silničního provozu. Všichni musejí být připoutáni bezpečnostními pásy. Děti pak budou napodobovat chování svých rodičů, protože činy hovoří zřetelněji než slova.

 

  1. V případě nehody: Pokud je to možné, musí být děti vyprošťovány z vozidla ve své dětské sedačce. Nepřenášejte je v náručí, pokud nehrozí bezprostřední nebezpečí, protože by tím mohlo dojít k vážnému poranění.

 

Legislativa

Česká republika: Dítě je v osobním automobilu vybaveném pásy možno převážet bez použití autosedačky nebo podsedáku jen pokud dítě má nejméně 150 cm nebo 36 kg. K tomu, aby mohlo jezdit bez sedačky nebo podsedáku, stačí naplnění už jedné z těchto podmínek, nemusí mít tedy současně více než 150 cm a více než 36 kg.

Pravidla pro používání dětských zádržných systémů jsou po celé Evropě velmi podobná, ale s malými odlišnostmi v každé zemi. 

  •   Španělsko: Povinné dětské zádržné systémy pro děti do výšky 135 cm. Doporučovány jsou pro děti až do výšky 150 cm. Děti musí být přepravovány vždy vzadu. Výjimkou jsou vozidla bez sedadel vzadu a přeprava dalších dětí, pokud jsou všechna zadní sedadla obsazena jinými dětmi.
  • Francie: Povinné dětské zádržné systémy pro děti do věku 10 let. Děti musí být přepravovány vždy vzadu. Výjimkou jsou vozidla bez sedadel vzadu a přeprava dalších dětí, pokud jsou všechna zadní sedadla obsazena jinými dětmi.
  •  Itálie: Povinné dětské zádržné systémy pro děti do věku 12 let a výšky 150 cm. Doporučovány jsou pro děti až do výšky 150 cm.
  • Velká británie: Povinné dětské zádržné systémy pro děti do věku 12 let a výšky 135 cm.
  • Německo: Dětské zádržné systémy pro děti do věku 12 let a výšky 150 cm. Doporučovány jsou pro děti až do věku 14 let; doporučována je i přeprava dětí na zadních sedadlech.
  • Rakousko: Povinné dětské zádržné systémy pro děti do věku 14 let a výšky 150 cm.

 

Pokud se vám článek líbil, tak dejte ❤️. A sledujte Facebook a Instagram Autokabelek, ať vidíte, na čem právě pracuju a co pro vás chystám!

Ve spolupráci: Seat Česká republika

Líbil se vám článek? Nenechte si ho pro sebe:

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *