Osobní asistent a přítel na telefonu – Opel OnStar! O čemže je to řeč?

Na cestách se člověk dostane do řady situací, kdy potřebuje pomoci. Ne vždy je po ruce či na telefonu někdo známý nebo někdo, kdo by si věděl rady. Opel přišel se službou profesionálního asistenta. Je vzhůru ve dne v noci, mluví česky, má zmáklou celou Evropu a pomůže vám ve více i méně krizových situacích. Při nehodě, v případě technické závady, když si zabouchnete klíčky v autě nebo třeba jen když nevíte, kde jste zaparkovaly, nebo hledáte nejbližší benzinku a svítící „dojezd 2 km“ vás stresuje natolik, že už nevíte, kde má ta zatracená navigace body zájmu.

Pod názvem OnStar se skrývají tři základní služby a produkty:

  • Call centrum – zavoláte přes tlačítko v autě nebo ze svého mobilu a česky mluvící operátor vám pomůže. Tato služba je k novému vozu na rok zdarma, dále pak stojí 2499 Kč ročně nebo si můžete asistenta zaplatit například jen na dovolenou, a to za 250 Kč měsíčně.

call-centrum-onstar_autokabelky

  • Servis a diagnostika – OnStar umí závadu na vašem autě diagnostikovat na dálku (tedy pokud nemáte zrovna třeba uražené kolo nebo nějakou čistě mechanickou závadu, kterou čidla nemohou vidět), měsíčně dostáváte zprávu o zdravotním stavu vašeho auta a případně upozornění, když je třeba jet na prevenci či opravu do servisu. Prvních pět let po koupi nového Opelu máte tuto službu zdarma, dále si budete tohoto komfortu užívat jen v případě, že zůstanete ve spojení s OnStar (viz první bod).

servis-a-diagnostika_onstar_autokabelky_2

  • Internet do auta – wifi a hotspot až pro 7 zařízení. Jde samozřejmě o obdobu mobilního internetu, výhodou je, že auto má silnější „anténu“, a tak můžete být online i tam, kde už si se svým smartphonem sotva zavoláte. Na tři měsíce dostanete internet do auta zdarma, koupit si ho pak můžete za 3990 Kč ročně nebo v denních a měsíčních tarifech (199 Kč a 399 Kč).

 

OnStar má samozřejmě i mobilní aplikaci a webové stránky. V obou případech je možné díky osobnímu uživatelskému účtu komunikovat se svým vozem na dálku. Můžete se podívat, kolik máte v nádrži paliva, jestli máte auto zamčené, nebo si zadat cíl do navigace z obýváku.

onstar_autokabelky

 

Moje postřehy a osobní zkušenosti

Jsem vidět!? No a co! Auto sdílí svou polohu. Na ovládacím panelu systému OnStar je tlačítko, které umožní vypnout tuto funkci. Auto je pak vysledováno jen v případě krádeže či SOS volání. Na prezentaci se strhla debata na téma, zda polohu auta sdílet či nikoli. Podle mě nemá cenu to řešit. Oko velkého bratra nás už dnes stejně vidí i doma na záchodě, pokud se tam zrovna bavíme novými statusy přátel na facebooku. :-)

Nastolený trend! Pokud vám to zatím uniklo, tak systémy „podpory“, jakým je OnStar, jsou obecně cestou, kterou jde automobilový průmysl. Vyvíjejí ho či už začínají nabízet mnohé automobilky. Trend je nabízet auta, s jejichž provozem je co nejméně starostí a ještě si s nimi můžete popovídat a nechat si od nich poradit. Jde o to, abyste měly více času na sebe, své koníčky a svou rodinu, jde o to jezdit, užívat si benefity, které vám auto přináší, ale starosti s jeho provozem v co největší míře přenechat asistenční síti.

Otázka ceny. Jsme na začátku, zatím se zájem a přínos podobných systémů v reálném životě a provozu testuje. Obecně si myslím, že by měly být do budoucna zdarma, součástí standardní výbavy. Jsem přesvědčená, že to přijde, ani to nebude tak dlouho trvat.

Ve dvou se to lépe táhne. A teď nemyslím vás a vašeho osobního asistenta. :-) Ale skutečnost, že Opel v ČR OnStar nabízí pro dva modely, a to novinky Zafira a Mokka X. Postupně se systém bude dostávat i do dalších modelů.

Jeden tip na závěr – praktická je třeba možnost odemknout či zamknout auto na dálku. Se systémem bezklíčkového přístupu, který vám stále doporučuju, se však do situace „zabouchla jsem si klíče v autě“ nedostanete. :-)

 

Co na to říkáte? Oslovují vás podobné služby?

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Líbil se vám článek? Nenechte si ho pro sebe:

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *