Bezpečnost dětí na cestách autem

10.3.2017 Věra Petrů Vostrá , , 0 komentářů

Bezpečnost vašich dětí na cestách autem není radno podceňovat. Ať už s nimi jedete jen za roh do obchodu nebo stovky kilometrů. Nezáleží totiž pouze na vašich řidičských dovednostech, ale i na ostatních řidičích…

Jaká jsou bezpečnostní pravidla, která bychom měly při jízdě značka „dítě v autě“ dodržovat a znát? Co je pro děti nebezpečné či naopak žádoucí a jaké jsou nejnovější vychytávky, které vám i vašim ratolestem cestu zpříjemní?

Základem je kvalitní autosedačka

Převoz dětí v autě samozřejmě základně upravuje zákon. Kromě toho, že musí být dítě připoutáno, je podle věku dítěte vyžadován také speciální zádržný systém, tedy autosedačka. Konkrétně se tyto podmínky týkají dětí pod 150 cm, 36 kg a 12 let věku. Od novorozeneckého věku do 12 let je tedy důležité dítě přepravovat v autosedačce. Existuje několik typů sedaček v závislosti na konkrétním věku a váze dítěte. Než se nám z mimina stane adolescent, vystřídáme minimálně tři typy sedaček, které spadají do tří až čtyř speciálních kategorií. Od tzv. vajíčka pro novorozence a kojence, přes sedačku se zádovou opěrkou (existují dva typy) až po podsedák. Sedačku vybírejte vždy s dítětem, aby byla správné velikosti a dítě se v ní dobře cítilo. A nezapomeňte, že dítě musí být v autosedačce vždy připoutáno bezpečnostním pásem, jinak autosedačka postrádá svůj význam a dítě při nárazu neochrání.
Pro lepší orientaci na trhu můžete juknout na test dětských sedaček.

Jak na airbagy a systém ISOFIX?

Pokud dítě usadíte do zádržného systému na sedadlo spolujezdce, je třeba vždy vypnout airbag, případně je nutné jej deaktivovat dle návodu výrobce automobilu. Ten bývá nejen v příručce, ale často i ve formě samolepky přímo v interiéru vozu, nejčastěji jej najdete na přístrojové desce z boku u spolujezdce nebo v přihrádce před spolujezdcem. Pro správné ukotvení dětské autosedačky a její lepší stabilitu byl výrobci vozidel vyvinut tzv. systém ISOFIX. Jedná se o speciální kotevní bod, díky kterému je sedačka spojena přímo s rámem vozu. Dalším bezpečnostním prvkem rozšiřujícím systém ISOFIX je tzv. Top Tether, jedná se o horní pás, který se připevňuje přes sedačku z vrchu a zabraňuje tak překlopení sedačky. Pokud systém ISOFIX v autě máte, pamatujte na to pří výběru autosedačky, která se liší od klasického typu.

Komfort při vzdálenějších cestách

Pokud se vydáváte s dětmi na delší cestu, pořiďte si do auta pár vychytávek, které zpříjemní cestu vám i dětem. Aby vaše děti neškrtily bezpečnostní pásy nebo jim nezpůsobovaly zbytečná omezení, můžete vyzkoušet speciální zvířátka na pásy Seat Pets. Ty zajistí dětem nejen zábavu, ale také pohodlí i v případě spánku, kdy můžou pohodlně složit hlavu na zvířátko. Dalším velkým pomocníkem může být zpětné zrcátko určené speciálně pro kontrolu dětí, které jsou k vám zády, a vy tak můžete sledovat jejich reakce i pohyb, aniž byste přestaly současně sledovat dění na silnici. Další zlepšováky jako stínítka, hračky, polštářky, deky, ale i autosedačky najdete zde.

 

Líbil se vám článek? Nenechte si ho pro sebe:

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *