7 mýtů o autech na plyn

16.2.2018 Věra Petrů Vostrá , , 0 komentářů

Zkratka CNG znamená pohon na zemní plyn. Není to nic neobvyklého, auta která se krmí zemním plynem má v nabídce řada značek (ano, žádné přestavby, originál od „fabriky“), jejich provoz je levnější a obdobně komfortní jako v případě aut na benzin či naftu. Přesto koluje mezi řidiči spousta mýtů. Možná jste některé z nich zaslechly nebo máte v hlavně otázky na tohle téma, na které jste ještě nedostaly odpověď. Dnes si natankujeme nádrž čistého plynu. ?

 

1. Jízda s autem na zemní plyn není tak komfortní a svižná!

Ne. Představa, že je řízení auta na CNG jiné, je mylná. Ve skutečnosti je pocit za volantem úplně stejný, protože výkonové parametry motorů na zemní plyn se neliší od motorů na benzin nebo naftu stejné výkonové třídy.

2. Palivová nádrž na CNG není bezpečná!

Ne. Nádrže na stlačený zemní plyn jsou zkonstruovány, vyráběny a homologovány v souladu s nejpřísnějšími průmyslovými normami. Tyto nádrže jsou vybaveny bezpečnostním ventilem, který v nepravděpodobném případě požáru vypouští plyn do okolí bezpečným a kontrolovaným způsobem, aby se zabránilo jakémukoli ohrožení vozidla. U komponentů je navíc testována jejich odolnost vůči extrémním podmínkám. Tlak v palivové nádrži dosahuje maximální hodnoty 200 barů, konstrukčně však nádrž odolá tlaku více než dvojnásobnému. Zemní plyn nemůže v nádrži ani zmrznout, jak se někteří domnívají. Ke zkapalnění zemního plynu by došlo až při poklesu venkovních teplot na 160 stupňů pod nulou.

3. Je možné jezdit i při nadměrném znečištění vzduchu?

Ano. Tato auta jsou označeny štítkem „ECO“, takže s nimi lze jezdit i v městských centrech s omezeným provozem v důsledku znečištění vzduchu.

4. Je možné pokračovat v jízdě i po spotřebování zásoby zemního plynu?

Ano. Po spotřebování zemního plynu v nádrži auto automaticky přejde na spalování benzinu. Můžete pokračovat v jízdě bez nutnosti zastavit. Na přístrojové desce se jen objeví ukazatel, že auto spaluje benzin. Auta na CNG mají totiž zachovanou i nádrž na benzin. Některá velkou, některá jen na dojetí. Obecně však mají auta na CNG velký dojezd, často přes 1000 km (kombinace CNG+benzin).

5. Můžu jezdit výhradně na zemní plyn?

Ano. Auta na CNG používají přednostně zemní plyn, a lze tak s nimi jezdit bez přepínání na palivo z druhé nádrže. Navzdory tomu byste měli mít vždy minimální zásobu benzinu pro spuštění motoru při velmi nízkých teplotách nebo po doplnění nádrží zemním plynem. Uvedené množství benzinu by se mělo spotřebovat během šesti měsíců.

6. Auta na zemní plyn jsou dražší!

Ne. Prodejní ceny těchto aut jsou podobné jako u těch na benzin nebo naftu, nemluvě o jejich dlouhodobých výhodách. V průměru lze na palivu ušetřit 30 % v porovnání s naftou a 55 % v porovnání s benzinem.

7. Auta na CNG jsou náročnější a dražší na údržbu!

Ne. Provoz auta na zemní plyn je po mechanické stránce stejný jako u tradičních vozů. Není pravda, že se musí zapalovací svíčky a filtry vyměňovat častěji. Jedinou odlišností je povinnost kontroly těsnosti plynového systému před každou STK a odborný servis musí vizuálně zkontrolovat stav nádrží každé čtyři roky.

 

Máte nějakou zkušenost s autem na plyn? Ať už CNG nebo LPG? Dejte mi vědět do komentářů.

 

Pokud se vám článek líbil, tak dejte ❤️. A sledujte Facebook a Instagram Autokabelek, ať jsme ve spojení! ?

 

Líbil se vám článek? Nenechte si ho pro sebe:

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *