Eliška Junková ve filmu – fascinující příběh jejího života

20.2.2018 Veronika Petrů , 0 komentářů

Zapsala se do dějin jako nejrychlejší žena světa. Dodnes ji žádná jiná nepřekonala. Půvabná, jemná a okouzlující a zároveň i emancipovaná, odhodlaná, svéhlavá. Taková byla první dáma motorismu a největší závodnice všech dob Eliška Junková (1900–1994).

Producent Zdeněk Skaunic ze zlínských Filmových ateliérů se rozhodl splnit si svůj sen a vytvořil kreativní tým, který převádí příběh slavné závodnice do čtyřdílného filmového seriálu. Scénář píše spisovatel Pavel Kosatík za dramaturgické spolupráce Zuzany Vojtíškové a Pavla Taussiga.

„Chceme ve spolupráci s dalšími koproducenty vytvořit kvalitní televizní sérii (4 x 90 minut), která obstojí v mezinárodní konkurenci a zapíše se do paměti diváků. Tato látka nabízí úžasné možnosti. Příběh Elišky Junkové určovaly láska, vášeň a odhodlání, dramatických a strhujících momentů je zde víc než jinde,“ vysvětluje producent Zdeněk Skaunic. „V dvacátých letech, kdy byla Eliška Junková jako závodnice na vrcholu, se proti jezdcům-romantikům čím dál víc prosazovala profesionální práce továrních týmů. Technický pokrok šel vpřed v prudkých skocích a sekundoval proměnám, jimiž procházela celá meziválečná Evropa. Nejen tedy osobnost Elišky Junkové, ale celé to prostředí a doba jsou fascinující. A pojítkem všeho je láska a vášeň k silným motorům, které na jedné straně přinášejí radost a vzrušení, na druhé smrt.“

Životní příběh Elišky Junkové se odehrával v mnoha zemích Evropy a pojetí TV série tomu odpovídá. Produkce nyní jedná se zahraničními partnery především v Německu, Itálii a Francii, zemích, kde Eliška Junková zanechala nejvýraznější stopu. Počítá se s natáčením i v zahraničí a účastí zahraničních herců. V TV sérii se objeví velké množství dobových automobilů. „Počítáme s jejich zápůjčkami, v některých případech však také s úpravami a výrobou replik dobových automobilů,“ říká Zdeněk Skaunic.

Repliky vozů Bugatti vznikají v dílně dlouholetého sběratele, znalce těchto strojů a partnera projektu Ladislava Samohýla. „Nepůjde o běžné pronájmy historických vozů daného období od majitelů veteránů,“ říká producent. „Jde nám o to, aby třeba v ´našem´ závodě Targa Florio ročník 1928, který byl největším závodem Elišky Junkové, startovaly vozy značek a typů, jaké tehdy na Sicílii skutečně jely.

„Při psaní scénáře jsem si Elišku Junkovou hodně zamiloval,“ říká autor Pavel Kosatík. „Líbí se mi, jak svým závoděním jako člověk zrála. Na začátku třeštiprdlo, které nemyslí na nic jiného než na to, jak porážet soupeře. Na konci žena, která pochopila, že za všechno, zvlášť za výhry, se platí… Takže to píšu hlavně jako příběh pro ženy. Aby svůj životní koncept mohly případně porovnávat s tím Eliščiným. Příběh rychlých aut, tj. ´příběh pro muže´, je to samozřejmě taky, ale až v druhé řadě.“

Podle Kosatíka atmosféra příběhu připomíná amerického Velkého Gatsbyho ve středoevropském podání. Všichni žijí naplno ta svá zlatá dvacátá léta. Všichni jsou mladí a krásní. Hospodářskou krizi si nikdo neumí představit, jméno Hitler nikdo nezná. A všichni ti mladí báječní muži a ženy doufají, že to tak bude navždy. Přestože si smrt právě mezi závodníky vybírá mnohem častěji než jinde.“

Kromě studia písemných pramenů se členové týmu rozhodli přiblížit své hrdince i jinak. Vyzkoušeli si jízdu v „její“ bugatce i v dalších historických autech. Vydali se v jejích stopách po trase nejvýznamnějších závodů, kterých se zúčastnila, včetně legendární sicilské Targy Florio. Uřídit těch 500 kilometrů se 7000 zatáčkami je peklo i v dnešním autě, vybaveném všemi možnými posilovači. Nechápu, jak to dokázala Eliška Junková s tvrdým řízením bugatky a se svýma dívčíma rukama,“ říká scenárista.

Čtyřdílná TV série vypráví o životě a kariéře Elišky Junkové v letech 1920–1938. Zachytí hrdinku jako tu, která si podmanila mužský svět, aniž při tom slevila ze své ženskosti. Do tehdejších závodních prototypů oblékala sukni za všech okolností. O jejích vítězstvích rozhodovala nikoli fyzická síla, ale inteligence, důmyslná taktická a strategická příprava.

Zmíněná televizní série zdaleka není jediným produktem, který tým Zdeňka Skaunice o Elišce Junkové chystá. Na podzim 2020 vstoupí do kin dlouhometrážní dokumentární film, na který naváže mezinárodní putovní výstava přibližující osobnost Elišky Junkové i velké automobilové závody její doby.

 

Asi nemá cenu, abych Vám říkala jak moc jsem Elišku Junkovou vždy obdivovala a jak jsem šťastná, že podobný projekt vzniká. Už teď se moc těším na výsledek! ?

 

Pokud se vám článek líbil, tak dejte ❤️. A sledujte Facebook a Instagram Autokabelek, ať jsme ve spojení! ?

Líbil se vám článek? Nenechte si ho pro sebe:

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *